Udhëheqja e Ligës Spanjolle të Futbollit (LFP) ka njoftuar një hetim dhe ndëshkim të mundshëm për Lionel Messin dhe lojtarët e tjerë të Barcelonës pas një tubimi të organizuar nga kapiteni i ekipit këto ditë, shkruan ABC spanjolle.

Messi ftoi të gjithë shokët e tij të skuadrës dhe gratë e tyre në një “Barbecue” në shtëpinë e tij për të rritur moralin e ekipit për fundin e sezonit. Ai organizoi tubimin në oborrin e tij të shtëpisë, por duke vepruar kështu shkeli masat epidemiologjike në fuqi në Spanjë deri në 8 maj, përcjell Korneri.net

Sipas tyre, është e ndaluar të grumbullohen më shumë se gjashtë persona të cilët nuk janë nga familje të ndryshme ose nuk janë të lidhur ngushtë. Kjo i vendos ata në rrezik të mundshëm për “15 deri në 150 njerëz”, i cili është i dënueshëm sipas ligjit spanjoll. Lojtarët e Barcës thyen rregullat në të njëjtën mënyrë siç bënë lojtarët e Atleticos ditë më parë, por situata është ndryshe.

“Lojtarët e Atleticos informuan La Liga-n dhe klubin saktësisht për numrin e pjesëmarrësve, ku do të jenë dhe çfarë do të bëjnë dhe ata ndoqën të gjitha rregulloret. Ne mësuam për këtë aheng nga mediat dhe nuk është e mirë,” një burim nga LFP i tha ABC dhe shtoi se Messi dhe mysafirët presin sanksione. Barcelona qëndroi në mbrojtje të lojtarëve të tyre. “Lojtarët tanë kalojnë shumë kohë së bashku çdo ditë dhe shpesh në një distancë shumë më të vogël. Kështu që ata bëjnë një lloj shtëpie, dhe të njëjtën gjë me gratë e tyre që janë me ta çdo ditë. Rregullat epidemiologjike u ndoqën, tabelat u ndanë dhe gjithçka ishte në rregull, ”thuhet se klubi iu përgjigj LFP. /Korneri.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here