“Kur shkoj te pika e bardhë e 11-metërshit, gjeja e parë që mendoj ështe se cila do të jetë mënyra që do të festoj pas golit”. Fjalë të thëna nga goja e Frank Lampard që janë dëshmia e qartë e besimit që kishte mesfushori anglez në aftësitë e tij por mbi të gjitha tregojnë se sa i rëndësishëm është edhe rituali i festimit të një goli. Një moment kur gëzimi shpërthen dhe çdokush është i lirë ta festojë në mënyrën që dëshiron. I tillë është rasti i sulmuesit të Empolit Massimo Maccarone, i cili shënoi golin e fitores në transfertën e Bolognas dhe preferoi të festonte me një gotë birrë. Në kujtesën e të gjithëve është gdhendur tashmë edhe selfie i Francesco Tottit pas golit të barazimit të shënuar në derbin kundër Lazios. Klubi islandez i Stjarnan i ka dhënë shumë liri fantazisë pasi vite më parë ata pushtuan mediat online për shkak të spektaklit që dhuronin në fushë.Aubameyang në versionin “Spiderman”. Sulmuesit afrikan i pëlqen të festojë në mënyrë të veçantë dhe njëra prej tyre është kjo. Gjithsesi, sulmuesi Borussia Dirtmund nuk është ndalur me kaq pasi në një tjetër ndeshje, ai bashkë me Marco Reus janë transformuar në heronjtë e Hollywoodit, Batman dhe Robin.Një prej interpretuesve më të mirë në skenën e blertë është edhe braziliani Neymar. I specializuar kryesisht në kërkim për shkak të rrënjëve braziliane dhe frymëzimit Samba, Neymar e ka nisur shumë kohë më parë te Santosi historinë e festimeve plot ngjyra. Nuk kanë si të mungojnë në këtë listë edhe gjestet prej roboti të Carlos Tevez, i cili imiton lodrat e vajzës së tij pas çdo gli të shënuar. Në Lituani, sulmuesi Dzimtry Koub shënoi golin e fitores dhe më pas festoi edhe si tifoz.Pas golit të shënuar ndaj Xhamajkës, Peter Crouch i habiti të gjithë. Ndoshta edhe vetë shtatlarti anglez nuk e kishte idenë që ai lloj kërcimi nuk ishte saktësisht veprimi më i zgjuar.Ndoshta pasardhësi i tij në sulmin e Anglisë, Daniel Sturridge e ka perfeksionuar disi kërcimin e Crouch.

Artikulli paraprakSadiku shënoi super-gol, por shikoni si i kundërpërgjigjet tani Pato (Video)
Artikulli tjetërHekuran Kryeziu i FC Dritës [FOTO]