Duke nisur nga ky sezon, UEFA ka modifikuar përllogaritjen e pikëzimit të skuadrave përsa i përket renditjes UEFA për klubet. Me rregullin e ri nuk do të ketë më koefiçent kombëtar, pra nuk do të jetë më 20% i pikëve të bëra nga skuadrat e të njëjtit shtet, të cilat i shtoheshin pikëve të secilës skuadër përkatëse të atij shteti. UEFA ka komunikuar gjatë muajve të kaluar se në të ardhmen do të përcaktohen edhe bonuse për skuadrat që kanë triumfuar në kompeticionet europiane.

Natyrisht, qëllimi i vetëm i klasifikimit të UEFA-s është përcaktimi i vazove në shortet e Champions League dhe Europa League, me përjashtimin e kokave të grupeve në seri të Champions, që aktualisht janë ato që fitojnë kampionatet në shtetet respektive. E gjithë kjo ndikon mbi të gjitha skuadrat, por tek asnjëra më shumë dhe më keq se te Milan. Kuqeiznjtë zhyten thellë fare në klasifikim, duke prekur vendin e 70-të, për të humbur plot 29 pikë.

Real Madrid 134

2 Atletico Madrid 116 +2
3 Barcellona 111
4 Bayern Munchen 110 -2
5 Juventus 107
6 Sevilla 94 +2
6 Paris Saint-Germain 94
8 Borussia Dortmund 83 -1
9 Manchester City 82 +3
10 Benfica 80 -1
11 Arsenal 74 +1
12 Porto 73 +1
13 Napoli 70 +4
14 Chelsea 68 -4
15 Bayer Leverkusen 66 +1
15 Manchester United 66
15 Shakhtar Donetsk 66 +4
18 Zenit St. Petersburg 65 +1
19 Schalke 04 62 -5
20 FC Basel 56 +2
21 Monaco 55 +8
22 Fiorentina 54 +2
23 Ajax 53,5 +3
24 Dinamo Kiev 51,5 +1
25 Olympiakos 50,5 +3
26 Tottenham Hotspur 50 -6
27 Ol. Lyonnais 47,5
28 Villarreal 46 -7
28 Anderlecht 46 +4
30 Roma 43 +7

Italianet e tjera:

49 Lazio 26 -16
70 Milan 17 -29
75 Internazionale 16 -30
85 Torino 13 -8
104 Sassuolo 12,049 -1
104 Udinese 12,049 -13
104 Sampdoria 12,049 +19
104 Atalanta 12,049

Artikulli paraprakSpalletti vjen me koncept të ri tek Interi
Artikulli tjetërLëvizjet e koduara të PSG për blerjen e Bale