Vjen edhe fitorja e katërt për Prishtinën pas xhiros së pestë në Vala Superligën e Kosovës në futboll. Këtë herë në Kastriot kaltër e bardhët mposhtën Gjilanin që bëri mjaftë ballë dhe nuk ishte aspak inferior ndaj vendasve, por edhe këtë herë sin ë disa ndeshje të kaluara, Prishtina shënoi herët, dhe me mbrojtje shumë të fortë e mbajti epërsinë e krijuar që nga minuta e dytë.

Ishin mbrojtësit Armend Dallku dhe Liridon Kukaj, ata që ia mundësuan prishtinasve fitoren, pas ii pari asistoi për mrekulli për të dytin, i cili nga afërsia e çoi topin në rrjetë.

Vazhdimi i ndeshjes ishte i barabartë, me vrapime të mëdha të lojtarëve, me disa gjysmëraste në të dyja anët, por Gjilani ishte shumë afër ta barazonte rezultatin në minutën e 90-të, kur pas harkimit të Isa Ieminhazirit, goditje e bukur me kokë e Betim Haxhimusës, topi qëlloi shtyllën.

Prishtina mbetet e para në renditjen tabelare me 13 pikë, plotë pesë më shumë se përcjellësi i parë për momentin Gjilani dhe Trepça 89.

Artikulli paraprakTë dëshpëruarit kthehen në shtëpi, priten stërvitje të vështira për lojtarët
Artikulli tjetërArbnor Morina i kënaqur me lojën, jo me mënyrën si pranoi golin