Detyra kryesore e Real Madrid-it pas finales së Ligës së Kampionëve është vazhdimi i kontratës me Vinicius Junior, shkruan Marca.

Kontrata aktuale e brazilianit aktual 21-vjeçar skadon në vitin 2024, por Reali nuk dëshiron të bjerë në panik dhe duhet të rinovojë kontratën e tij dhe potencialisht ta humbasë atë, përcjell Korneri.net

Vinicius ka shpërthyer këtë sezon, duke shënuar 21 gola dhe 20 asistime në 50 ndeshje, të cilat vetëm Karim Benzema dhe Cristiano Ronaldo ia dolën më parë te Reali. Braziliani është një nga lojtarët kyç të Realit këtë sezon dhe, siç pretendon Marca, madrilienët po mbështeten  tek ai në planin afatgjatë në Santiago Bernabeu.

Ndër lojtarët me pagën më të ulët

“Vinicius është aktualisht një nga lojtarët më pak të paguar të ekipit të parë të Realit. Ai fiton 3.2 milionë euro në sezon, si Ceballos, Vallejo dhe Lunin, dhe kjo është paga që kishte kur erdhi në Madrid dhe nuk ka ndryshuar. Porm tashmë Reali i vetëdijshëm se nuk do ta mbajë dot në kushte të tilla dhe do t’i ofrojë një rrogë të madhe”, shkruan Marca dhe vijon:

Reali do t’i ofrojë kontratë deri në vitin 2028 me një pagë vjetore prej dhjetë milionë euro pa bonuse dhe do të ngrejë një klauzolë kompensimi. Aktualisht është 350 milionë euro dhe kontrata e re do të jetë një miliard euro, të cilën Reali dëshiron ta mbajë atë edhe më gjatë gjatë sezoneve”.

Njeriu kyç për një sezon të mrekullueshëm të Vinicius është, siç shkruan Marca, Carlo Ancelotti i cili liroi brazilianin dhe ai luajti në maksimum. Ai është lojtari i tretë për sa i përket minutave këtë sezon, duke shënuar çdo 99 minuta dhe sipas Transfermarkt, vetëm Kylian Mbappe dhe Erling Haland janë aktualisht më të vlefshëm se ai. /Korneri.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here