Për dy vjet, Barcelona bëri të gjitha përpjekjet për të sjellë futbollistin më të mirë të Kupës së Botës, 2018 dhe një lojtar kryesor të Atletico Madrid ndër vite.

Këtë më në fund e bëri verën e kaluar, kur Barcelona pagoj hiq më pak se 120 milionë euro për  Antoine Griezmann, i cili po ashtu kishte ëndërruar një kohë të gjatë t’i bashkohet katalunasve, përcjell Korneri.net

Më pak se një vit më vonë, Barcelona  në një ndeshje vendimtare me Atletico Madrid luante (2:2) pesë xhiro para përfundimit të kampionatit dhe i duhej dëshpërimisht një gol për fitore. Sidoqoftë, realizuesi i 199 golave ​​në karrierë ishte rezervë përpara  një fëmiju që hyri në lojë para Griezmann që ka mundur të ishte baba i Ansu Fati, derisa një nga lojtarët më të shtrenjtë në historinë e Barcelonës merr një “garbage time”në kohën shtesë.

Një veprim i tillë i trajnerit të Barcelonës, Quique Setien, i cili së pari la Griezmann  në pankinë, prej nga  fillimisht e futi  në lojë  17-vjeçarin Ansu Fati që mori një shans në minutën e 84-të, kurse francezi hyri gjashtë minuta më vonë,  gazeta më e lexuar spanjolle “Marca” e quajti poshtëruese një vendim të tillë ndaj njërin prej futbollistëve më të mirë në La Liga në dhjetë vitet e fundit.

“Marca” shkruan se ky trajtim i Griezmann është “për të qarë”, por është një konfirmim i asaj që ka qenë e qartë për ca kohë, që Grizou u mbyt në Barcelona. Nga katër ndeshjet e fundit të ligës, të cilat konsideroheshin si “finalet e kampionatit” për Barcelonën duke vazhduar një garë të vdekur me Realin për titull, Griezmann ka qenë rezervë në tre të fundit. Tek Celta në xhiron paraprake, ku Barcelona gjithashtu u ndal  2:2, me ç’rast ia  hapi rrugën Realit për titull,  francezi mori vetëm nëntë minuta në dispozicion.

“Unë nuk jam plotësisht dakord me këtë. Kuptohet, kaq pak minuta në dispozicion është diçka e vështirë për një lojtar të nivelit të tij. Do të bisedoj me të nesër. Nuk do t’i kërkoj falje, por e kuptoj plotësisht se mund të ndjehet keq”, ka thënë Setien pas ndeshjes.  /Korneri.net

Artikulli paraprakGjeniu Messi, arriti shifrat magjike
Artikulli tjetërArrihet marrëveshja Lazio-Verona, Kumbulla te bardhekaltrit!