SHPËRNDAJE

Diego Maradona nuk vdiq nga një sulm në zemër, siç u raportua fillimisht në media, por nga edemë akute pulmonare.

Sidoqoftë, edema pulmonare u shkaktua nga funksioni i dobët i zemrës dhe autopsia e Maradonës përcaktoi se zemra e tij ishte e zgjeruar dhe e dobët, duke e bërë më të vështirë pompimin e gjakut në pjesën tjetër të trupit të tij, përcjell Korneri.net

Një analizë toksikologjike është gjithashtu duke u zhvilluar

Autopsia u krye nga gjashtë mjekë, pesë prej të cilëve u emëruan nga autoritetet dhe një nga familja. Një analizë toksikologjike është duke u zhvilluar për të përcaktuar nëse kishte ndonjë lëndë narkotike ose alkool në trupin e Maradonas brenda një jave.

Dy javë më parë, Maradona u la i lirë për kujdes në shtëpi pas një operacioni të mpiksjes së gjakut në kokën e tij më 3 nëntor. Ai po shërohej mirë, por lindi një problem tjetër, i cili i kushtoi jetën argjentinasit të madh. /Korneri.net