Reali Madridi e mbajti për 11 vite pozitën e parë në botë si klubi i futbollit me më së shumti të hyra brenda një stinori, port ash e ka humbë vendin nga Manchester United që për herë të fundit në krye të kësaj renditje ishte në edicionin 2003/04.
Edhe pse në stinorin 2015/16 ishte shumë i dobët në aspektit rezultativ duke e zënë pozitën e pestë në tabelë në Premier League me ç’rast e sigutoi vetëm një vend në Europa League, megjithatë këtë vit edhe zyrtarisht është në pozitën e parë me të ardhura vjetore.

Këto 689 milionë euro të hyrsa kanë të bëjnë me shumë kategori, si biletat e ndeshjeve pasi gjithmonë tifozët e mbushin stadiumin Old Trafford, të drejtat televizive, shitja e fanellave dhe aksesorë të ndryshëm që kanë kapur 100 milionë euro më shumë se në edicionin 2014/15.

Psojnë klubet më të mdha evropiane Barcelona dhe Real Madrid me të hyra pothuajse të njëjta.
Katalunasit kanë 620.2 milionë euro, kurse Reali që e humbi pozitën e parë 620.1 milionë euro.
Nuk ka mundur të mungoj gjiganti bavarez Bayern Munchen, pastaj Man City apo edhe Paris SG.

Në këtë fotografi mund ta shihni komplet tabelën e top-20 skuadrave më të pasura në botë.

Artikulli paraprakUEFA: Këto janë skuadrat më të mëdha në histori sipas epokave të ndryshme
Artikulli tjetërBotërori 2019/ Hidhet shorti, Shqipëria përballë Kosovës