Manchester City rikthehet te fitorja dhe e bën këtë me suksesin minimal 1-0 ndaj Brightonit, në një sfidë që ashtu siç pritej, rezultoi jo pak e komplikuar për djemtë e Guardiolës.

Julian Alvarez në minutën e 7’ dhe Erling Haaland në të 19-ën shënuan dy gola të shpejtë për ‘citizens’, pro vetëm kaq, pasi Brighton hyri shpejt në ndeshje dhe mbylli hapësirat për kundërshtarin, teksa shpesh dilte rrezikshëm në sulm.

Ishte talenti spanjoll Ansu Fati ai që rihapi takimin me një gol të shënuar në minutën e 73-të, por deri në fund rezultati mbeti i pandryshuar dhe Manchester City u ngjit në krye të renditjes, ku do të qëndrojë të paktën përkohësisht, në pritje që edhe Arsenali e Tottenhami të luajnë ndeshjet e tyre.

Është rikthyer te fitorja edhe Newcastle, që ka mposhtur me rezultatin e thellë 4-0 Crystal Palace në “St. James Park”. Murphy, Gordon, Longstaff dhe Callum Willson shënuan për “qymyrxhinjtë”, të cilët me triumfin e sotëm ngjiten në vendin e pestë me 16 pikë.

Në sfidat e tjera, Brentfordi i Strakoshës triumfoi me rezultatin e pastër 3-0 ndaj Burnley, Wolves fitoi 1-2 në transfertën ndaj Bournemouth, ndërsa Nottingham Forest dhe Luton ndanë nga një pikë falë barazimit 2-2.

Artikulli paraprakNdahet nga jeta legjenda angleze, Bobby Charlton
Artikulli tjetërInter i fortë, bindshëm te Torino