Malisheva ka regjistruar fitoren e dytë në fillim të edicionit të ri të Superligës së Kosovës në futboll.

Malisheva e drejtuar nga trajneri Senad Alirifa, me “hat-trick” të Drilon Hazrollajt, dy golave të Altin Aliut dhe një të Ilir Mustafës, të shtunën mposhti Fushë Kosovën me rezultatin 6:1.

Ndeshja u zhvillua në stadiumin e Ballkanit në Suharekë, për shkak të punimeve në “Liman Gegaj” në Malishevë.

Aliu në minutën e 23-të shënoi për 1:0.

Vetëm një minutë zgjati gëzimi i vendësve, pasi Urim Statovci barazoi rezultatin menjëherë.

Por, Fushë Kosovës iu vështirësuan punët kur kapiteni Valmir Kutllovci u ndëshkua direkt me të kuq, pas ndërhyrjes së rrezikshme në Arlind Veliun në minutën e 26-të. Gjyqtari Vigan Ibërdemaj e përjashtoi atë nga loja.

Pjesa e parë u mbyll baras, por pas një ore lojë, në skenë u shfaq Drilon Hazrollaj. Ai shënoi për 2:1.

Hazrollaj realizoi edhe një tjetër gol në minutën e 68-të për 3:1.

Për 4:1 u përkujdes Altin Aliu në minutën e 84-t, ndërsa katër minuta më vonë, për 5:1, shënoi edhe mesfushori Ilir Mustafa. Hazrollaj tregolëshin e kompletoi në minutën e tretë të kohës shtesë.

Malisheva prin në tabelë me gjashtë pikë, kurse Fushë Kosova e pësoi humbjen e parë. Fushë Kosova në Superligë është kthyer pas nëntë vjetësh.

/Koha.net

Artikulli paraprakSpektakël në BayArena, Xhaka e nisi mirë, shumë gola edhe në ndeshjet tjera
Artikulli tjetërVAR dhe Liria, ndalin Dritën