Mediat italiane shkruajnë se Milani ka nis të mbledhë një ekip për Champions League sezonin e ardhshëm.

Rossonerët janë aktualisht të dytët në Serie A dhe ka çdo mundësi që ata të luajnë në Champions League nga vjeshta, për të cilën do të kenë nevojë për disa përforcime. Prandaj, drejtori teknik Paolo Maldini filloi të punoj për sulmuesin 28-vjeçar Andrea Belotti nga Torino, përcjell Korneri.net

Maldini dëshiron të rifreskoj sulmin

Belotti është një nga sezonet më të mira mbrapa të Serie A dhe Maldini dëshiron të rinovojë sulmin e udhëhequr nga 38-vjeçari Zlatan Ibrahimovic dhe 34-vjeçari Mario Mandzukic i sapoardhur.

Belotti do të ishte një konkurrent i drejtpërdrejtë i Mandzukic, i cili nënshkroi me Milanin deri në fund të sezonit, me mundësinë e zgjatjes së kontratës së tij për një sezon tjetër.

Mandzukic ka katër muaj për tu dëshmuar

Mandžukić ka katër muaj vendimtarë përpara tij për t’u imponuar trajnerëve Stefan Pioli dhe Maldini me lojërat dhe golat e tij, dhe për të fituar besimin për të qëndruar në klub. Përndryshe, Belotti mund të zbarkojë në San Siro dhe të bëhet një konkurrencë e Zlatan Ibrahimovicit të paprekshëm.

Kontrata e Belotti skadon në verën e vitit 2022, kështu që Milani mund të marrë një zbritje të caktuar sepse lojtari hyn në vitin e fundit të kontratës nga vjeshta. Sipas Transfermarkt, ky sulmues vlen 40 milionë euro. Ai ka 11 gola dhe gjashtë asistime në 21 paraqitje të Serie A këtë sezon.

Ai luajti 31 ndeshje për Italinë dhe shënoi dhjetë gola. /Korneri.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here