Barcelona është në krizë shumë të thellë. Nuk bëhet fjalë për terma sportivë, por për çështje ekonomike. Disa media kanë hyrë në “kujtesën” ekonomike të klubit katalanas për sezonin 2019-2020 dhe numrat janë të katastrofal.

Totali i borxheve të Barcelonës i tejkalonë, 1 miliard euro, duke qëndruar në 1,173 milionë euro. Prej tyre, 730 milionë euro janë përcaktuar në një periudhë afatshkurtër, dhe pjesa tjetër prej 443 milionë euro në planin afatgjatë.

Pagat e larta – La Liga e ka detyruar Barçën të shkurtojë faturën e pagave me 192 milionë euro këtë sezon, dhe gjithçka që nuk do të kursehet gjatë sezonit 2020-2021 do të kalojë automatikisht në sezonin pasardhës 2021-2022.

Për shkak se klubi nga “Camp Nou” u prezantua në fillim me një faturë page prej 74% të xhiros së tij.

Sipas “Deportes Cuatro”, Barça po kërkon një hua për të provuar t’i ofrojë një kontratë të re Leo Messit, por me këto supozime ideja e të qenit në gjendje të mendosh edhe për të mbajtur argjentinasin në skuadër duket e pamundur dhe e qëndrueshme nga ana ekonomike.

/Panorama Sport

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here