Maqedonia ka debutuar në Lojëra Olimpike në Olimpiadën e vitit 1996 e mbajtur në Atlanta të Amerikës. Mali i Zi ka debutuar në Olimpiadën e vitit 2008 e mbajtur në Pekin, kurse Bosnja në vitin 1992 në Barcelonë (edhe pse ende nuk ishte pavarësuar si shtet), transmeton lajmi.net.

Majlinda Kelmendi sot ka arritur triumfin historik, duke i sjellë Kosovës medaljen e parë të artë dhe atë në debutim në Lojëra Olimpike.

Po si qëndrojnë fqinjët tanë me medalje.

Maqedonia ka debutuar në Lojëra Olimpike në Olimpiadën e vitit 1996 e mbajtur në Atlanta të Amerikës. Mali i Zi ka debutuar në Olimpiadën e vitit 2008 e mbajtur në Pekin, kurse Bosnja në vitin 1992 në Barcelonë (edhe pse ende nuk ishte pavarësuar si shtet).

Si qëndrojnë me medalje këto shtete: Maqedonia deri me tash e ka një medalje të fituar dhe atë të bronztë, Mali i Zi një të argjentë, kurse Bosnja ende nuk asnjë medalje të fituar.

 

Raporti: Zeri

Artikulli paraprakKryetari i Prishtinës: Urime Majlinda, Urimë Kosovë
Artikulli tjetërCiao Mancini! De Boer trajner i Interit