Shifrat e frikshme të Luis Suarez. Në prag të takimit kundër Alaves, sulmuesi i Barcelonës do të luajë ndeshjen e tij të 100 me fanellën blaugrana. Uruguaini në 99 takime me Barcelonën ka arritur të fitojë 80 prej tyre, të shënojë 88 gola dhe ti shtojë 43 asistime. Shifra të jashtëzakonshme këto për një sulmues, i cili po tregon se shuma prej 85 milionë eurosh që shpenzoi Barcelona për të ia ka vlejtur.

29-vjeçari së bashku me Lionel Messin dhe brazilianin Neymar kanë formuar një treshe fantastike në repartin ofanziv. Golat e realizuar e vëtetojnë këtë fakt. Sezonin e kaluar ata arritën të realizonin 131 rrjeta. Numri nëntë është shumë i rëndësishëm për kampionët e Spanjës. Barcelona pa të në fushën e blertë numëron 11 humbje. Gjatë kohës kur Suarez u transferua nga Liverpooli në drejtim të blaugranave, nuk ishin të paktë ata specialistë futboli që mendonin se sulmuesi nuk do të ketë të njëjtën performacë si tek “The Reds”, por shifrat flasin të kundërtën. Ndërkohë që ylli uruguaian përgatiet për ndeshjen e tij të 100-të, numrat tregojnë se ai është në rrugën e duhur për t’u kthyer në një legjëndë të futbollit evropian.

Artikulli paraprakErkin sulmon edhe njëherë Interin, dhe ja pse?
Artikulli tjetërNuk ka largime të mëdha nga Reali, por e kundërta!