Lucas Paqueta është duke u hetuar nga Federata e Futbollit për shkelje të mundshme të rregullave të basteve, kanë konfirmuar burimet për BBC.

Mesfushori i West Ham, 25 vjeç, është lidhur me një kalim te Manchester City.

Të premten, Paqueta u hoq nga skuadra e Brazilit për kualifikimet e ardhshme të Kupës së Botës “që ai të zgjidhte problemet e tij”.

Sky Sports raportoi se Paqueta tha se ai nuk kishte vendosur asnjë bast vetë dhe ishte i tronditur nga raportimet. Hetimi, i cili gjithashtu thuhet se përfshin organin qeverisës botëror FIFA, besohet se përqendrohet rreth basteve të vendosura në Brazil për kartonët e verdhë të dhënë kundër Paqueta-s.

Duke folur të premten, trajneri i përkohshëm i Brazilit, Fernando Diniz tha se Paqueta ishte lënë jashtë skuadrës së tij për ndeshjet kualifikuese kundër Bolivisë dhe Perusë muajin e ardhshëm.

“Paqueta ishte në listë, ai është një lojtar që më pëlqen shumë. Është koha që ai t’i zgjidhë këto çështje,” u tha Diniz gazetarëve. Njerëzit kanë nevojë për kohë për të zgjidhur këto çështje. Ai është një lojtar që e dua, kam përshtypjet më të mira për të.”

BBC Sport i është drejtuar FA dhe West Ham për koment.

Paqueta iu bashkua Hammers nga Lyon për 36.5 milion £ verën e kaluar dhe ishte i rëndësishëm në fitimin e klubit në Europa Conference League.

Ai bëri 28 paraqitje në Premier League sezonin e kaluar, duke shënuar katër gola dhe duke asistuar tre. Trajneri i Cityt, Pep Guardiola tha në një konferencë për shtyp të premten se Paqueta “është një lojtar i West Ham” dhe nuk do të komentonte për një transferim të mundshëm.

Në maj, sulmuesi i Brentfordit, Ivan Toney u pezullua nga futbolli për tetë muaj për 232 shkelje të rregullave të basteve të FA, dhe Paquetan e pret diçka e tillë. /Korneri.net

Artikulli paraprak“Chelsea mund të bëjë çfarë të dojë. Mua do të më vrisnin”
Artikulli tjetërThierry Henry te Franca