Mbyllet java e katërt e Lidhjes Rajonale e Prishtinës në futboll për gjenerata të reja,e cila u karakterizua me një incident në ndeshjen Internacional – Besiana, që zbehi sadopak ecurinë perfekte të deritanishme të garave e regjionit më të madh në vend.

Si për ironi sërish autor i sërishëm i incidenteve ishte ish referi Mërgim Boshnjaku, që poashtu veprime të tilla ndërmori edhe gjatë edicionit 2015/16, në ndeshjen ndaj 17 Qershorit në Kërrpimeh, dhe tashmë komisioni disiplinor pritet të ketë fjalën e fundit dhe t’ia tregon vendin këtij personi që arenën ku fëmijët e ëndërrojnë gjatë gjithë javës, muajit, vitit po i’a shëndrron në arenë boksi.

Në ndeshjet tjera padyshim që mbizotëroi Fair Play, dhe mbarvajtja e ndeshjeve ishte siç është më së miri.

Besëlidhja e Prishtinës, vazhdon të mbetet tashmë skuadra e vetme që ka mbledhur të gjitha fitore pas javës së katërt, ecuri të cilën gjatë kësaj jave e prishi skuadra e Kurdës, pasi brazoi me U-17 ndaj 17 Qershorit 2-2. Pikërisht këto dy skuadra ndeshen mes vetë në javën e ardhshme.

Gjatë këtij vikendi shtatë skudra shënuan fitore të trefishta: Kosova Prishtinës, Urbano, Prishtina A, Flamurtari, Llapi, Besëlidhja e Ferronikeli C.

Dy ndeshje do të regjistrohen me rezultate zyrtare 3-0, pas parregullësive të evidentuara. E para padyshim është ndeshja e U-17, Internacional – Besiana 0-3, ku si pasojë e incidentit të ndodhur nga përfaqësuesi i shkollës Boshnjaku, gjyqtarët mbyllën takimit, teksa me rezultat 3-0 do të regjistrohet ndeshja Elite F.A – QS Prishtina, pasi drejtuesit e vendasëve kishin hasur në dokumet të falsifikuar të njërit prej futbollistëve kundërshtar në ndeshjen e kategorisë U-13. Për inforimim duhet theksuar se kjo ndeshje në kohën e rregullt u mbyll 1-2 në favor të musafirëve.

Këto janë rezultatet dhe tabelat pas javës së katërt:

tabela-4

Artikulli paraprakÇfarë e diele për El Shaarawy, humbi dhe u aksidentua!
Artikulli tjetërTopshënuesit e Vala Superligës: Luftë e ashpër Arifaj – Elshani