Nga një ndeshje derbi në secilin grup e ka karakterizuar javën e gjashtë e garave e Regjionit e Prishtinës në futboll, për grupmosha të reja e cila u zhvillua vikendin që lam pas.

Ndeshjet Urbano – Prishtina, Arsenali – Ramiz Sadiku e Besëlidhja – Feronikeli ishin më interesantet me ç’rast konsiderohen tre derbit e javës.

Në grupin A, Prishtinës i ka qëlluar sharra në gozhdë ndaj debutuesve Urbano që po regjistrojnë rezultate fantastike. Skuadra nga Raskova, si musafire e Prishtinës ka marr rezultate fantastike duke arritur të mposhtë nikoqirët 2-4 U-13, 0-0 U-15, derisa Urabno i’u rikthye fitoreve përsëri te U-17 me rezultat 1-2, që njëherit mund të konsiderohet edhe si befasi e javës kur kihet parasysh eksperienca e Prishtinës në garat e LRFP-së.

Tjetër ndeshje interesante u zhvillua në Matiqan, në mes Arsenalit e Ramiz Sadikut. “Verdhezinjët”, u treguan skuadër më e mirë pasi morrën dy fitore e një barazim. Musafirët fituan 2-4 e 1-3, te U-13 dhe U-15, derisa baraz 1me1 u mbyll ndeshja e kadetëve U-17.

Derbi i rradhës i grupit C, u zhvillua poashtu në Matiqan, me protagonistë Besëlidhja – Feronikeli, i cili dha shfaqje dhe rivalitet bukur të mirë. Skuadra nga Drenasi u tregua më e suksesshme se nikoqiri, duke arritur të marr dy fitore e një humbje. Feronikeli shënoi fitore me U-13 e U-15, 2-3, 1-2, derisa pësoi disfatë 4-2 te U-17.

5 skuadra pas kësaj jave kanë shënuar fitore të trefishta sikurse, 2 Korriku A, Liridoni, Keku, Rilindja, Flamurtari.

Ndërkohë ndeshja e U-17në mes Roni 19 e Besa, do të regjistrohet me rezultat zyrtar 0-3, edhe pse vendasit shënuan fitore 3-2, mirëpo musafirët gjetën pa rregullësi në libreza te Roni19, andaj do ti takojë fitorja në tavolinë.

Këto janë rezultatet dhe tabelat komplete pas javës së gjashtë: (Kujdes tabelat nuk janë të renditura sipas golloverazhit)

tabela-6

 

Artikulli paraprak“Dridhet” Shqipëria, futbollisti i njohur largohet nga Kombëtarja (FOTO)
Artikulli tjetërSkandal/Një muaj pas ndërtimit, “Loro Boriçi” në gjëndje të keqë duhet ndërhyrje