Merkatoja e janarit nuk është shumë larg.
Klubet e mëdha sërish do të nisin nga puna për të afruar yje por edhe talente, të cilët i shikojnë si investime serioze për të ardhmen.
CIES Football Observatory ka bërë një kërkim për të parë se cilët lojtarë nën moshën 21 vjeçare kushtojnë më shumë në botë.
CIES çdo javë bën përditësime në lidhje me studimet që bën me futbollistët dhe klubet e 5 kampionateve kryesore të Zvicrës dhe me përfundimet e saj ngjall mjaft interes.
Në bazë të kërkimeve, lojtari më i shtrenjtë në planet U 21 është ylli i PSG-së, Kylian Mbappe, kartoni it ë cilit shko 182.8 milionë euro.

Në vend të dytë është xhevahiri i Tottenham, Dele Alli, 180.2 mln euro
Në vend të tretë është lojtari i Manchester City-t, Leory Sane, lera e të cilit shkon në 124.5 mln euro.
Një talent aktualisht e ka edhe Barça nën 1 vjeç, Ousmane Dembele, që ka një karton me vlerë 120.4 mln euro.

Lojtarët më të shtrenjtë U 21 në botë
Kylian Mbappe 182.8 mln euro
Dele Alli 180.2 mln euro
Leory Sane 124.5 mln euro
Ousmane Dembele 120.4 mn euro
Marcus Rashford 116.7 mln euro
Gabriel Jesus 108.4 mln euro
Timo Werner 92.5 mln euro
Anthony Martial 85.6 mln euro
Christian Pulisic 75.2 mln euro
Davinson Sanchez 66.3 mln uro

Artikulli paraprakMourinho “kapet” me gazetarët për Matic dhe Ibrahimovic
Artikulli tjetërFFK organizon për herë të parë në Kosovë programin për gjyqtar talent dhe mentorë