Për herë të parë në histori të NBA, një basketbollist shënoi triple-double pas shënuar pikë dyshifrore. Ky nderë i ka takuar Dryamond Green i cili luajti ndeshjen e pabesueshme për skuadrën e tij Golden State nda Memphis në fitoren 122:107. Green shënoi vetëm katër pikë (2/6 nga loja), por regjistroi 12 kërcime, 10 asistime, 10 topa të vjedhur dhe pesë bllokada. Me këtë në parket Warriros arriti të shkoj në një moment deri në +26 pikë dallim ndaj kundërshtarit që ishte pa shpresa. Klay Thompson i shtoi 36 pikë që ishte më efikasi te skuadra e tij, Kevin Durant 24 pikë, Iguadala 22, dhe Curry 18 pikë. te Memphis më i miri ishte Mike Conley me 20 pikë.

Edhe në ndeshjet tjera ishin në formë të mirë ata që zakonisht kanë përqindje të lartë të gjuajtjeve. Marrim shembullin e Giannis Antetokuompo i cili shënoi 41 pikë për Bucks në humbjen nga Lakers, kurse Anthony Davis shënoi 42 pikë për skuadrën e tij New Orleans që mposhti Minnestotan 122:106.

Nga ana tjetër Nikola Jokic ishte lider i Denver Nuggets pasi në fitoren ndaj NY Knicks 131:123 shënoi 40 pikë, që ishte rekord i karrierës. Te vendasit më efikasi ishte i zakonshmi Carmelo Anyhonu me saktësisht 40 pikë të shënuara.

 

Artikulli paraprakPunë e kryer: Benzema deri në vitin 2022 “Los Blancos”
Artikulli tjetërPremier League, Ronaldo më i miri në histori