Ndeshja më e dobët e Kosovës në kualifikimet për Eurobasket 2017 ishte kjo përballë Ukraniës, pasi disfata prej 39 pikë (100:61) nuk ishte asgjë siç ishte paraqitja në parket. Lojë më anemike dhe më pa ide ishte kjo e zhvilluar në teren neutral në Vilnius të Lituanisë.

Mbrojtja e Kosovës nuk funksionoi fare, sulmi ishte shumë i dobët edhe pse na shpëtoi me faqe të bardhë edhe këtë herë Dardan Berisha me shënimet e tij, ndërsa shpresat më të madha për fitoren e parë në grup mbetet dita e shtune kur Kosova e pret Bullgarinë në Mitrovcicë, por më këtë paraqitje si kjo, vështirë të mendohet për fitore.

Paramendoni, Kosova në periudhën e tretë shënoi vetëm 8 pikë, në të parën 11, dhe ishte normale që humbja të jetë e thellë edhe pse në një moment ukrainasit kishin +46 pikë epërsi.

Pesë basketbollistë të Ukrainës shënuan pikë dyshifrore. Olexandr Mishua ishte më efikasi me 21 pikë, Kyrylo Fesenko dhe Yacheslav Bobrov i shtuan nga 16 pikë, ndërsa qendra Viacheslav Kravtsov i shtoi poashtu 16 pikë, por edhe 12 kërcime.

Te Kosova u dalluan Dardan Berisha me 20 pikë, Justin Dollman me 13 dhe Alban Veseli me 12 pikë.

kosova-1

Artikulli paraprakÇfarë oferte ka refuauar Neymar! Nuk është mirë ose…
Artikulli tjetërMan City mposhti lehtë përfaqësuesin gjerman