Liverpool ka informuar Shoqatën e Futbollit të Egjiptit se nuk do të lejojë Mohamed Salah të marrë pjesë në Lojërat Olimpike të Tokios.

Salah dëshironte të luante për Egjiptin në një turne futbolli në Japoni, sipas Presidentit të Federatës Egjiptiane Ahmed Megahed, por Liverpool nuk do ta lejojë atë ta bëjë këtë, përcjell Korneri.net

“Unë dhashë më të mirën time”

Turneu në Olimpiadë zhvillohet nga 22 korrik deri më 7 gusht, ndërsa kampionati në Premier League  fillon më 13 gusht. Salah kështu do të humbasë të gjithë përgatitjet, dhe ndoshta fillimin e sezonit, të cilin Liverpool nuk e dëshiron aspak.

“Ne kemi filluar të flasim për këtë shumë kohë më parë sepse Salah dëshironte të luante në Olimpiadë, por Liverpool nuk ishte i qartë. Në Qershor e dija që nuk do ta linin të shkonte. Sidoqoftë, ne e respektojmë vendimin e tyre. Unë provova shumë, edhe federata egjiptiane, për të bindur Liverpoolin për të lënë Salah të shkojë, por ata plotësisht refuzuan. Mohamed donte të luante në turneun olimpik, ai më foli për këtë dhe unë bëra çmos për ta sjellë. Salah ishte lojtari kryesor në planet tona për Lojërat Olimpike, por klubi refuzoi propozimin tonë. Ne duhet të vazhdojmë tutje, “përfundoi Megahed për Afrikën BBC Sport.

Salah nuk është i vetmi që Liverpool e ka ndaluar

Turneu i futbollit në Lojërat Olimpike do të paraqesë lojtarë deri në moshën 23 vjeç, pra deri në moshën 24 vjeç, pasi gara është shtyrë për një vit. Secila skuadër mund të raportojë edhe tre lojtarë të moshuar, dhe Egjipti dëshironte që Salah të ishte një nga të moshuarit.

Salah nuk është i vetmi që Liverpool nuk e ka lënë të shkojë në Lojërat Olimpike. Këtë e bëri të edhe me mbrojtësin e ri Ibrahim Konate, i cili supozohej të luante për Francën. /Korneri.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here