Leva financiare më e fundit e Barcelonës i ka siguruar klubit katalanas jo pak se 120 milionë euro. Mediat spanjolle e kanë etiketuar gati një levë fantazmë. Por Laportës pak i intereson.

Atij i intereson se në arkat e klubit ka milionat e mjaftueshme për të federuar lojtarët e ardhur në afatin kalimtar të verës dhe lojtarët që kanë rinovuar me klubin.

Të premten, Barcelona ka zyrtarizuar se “LIBERO Football Finance AG” dhe këshilltarët e investimeve private “NIPA Capital BV” janë bërë partnerë të rinj të “Bridgeburg Invest”, marka tregtare e “Barça Vision”. Këta investitorë kanë marrë 29.5% të pronësisë së “Barça Vision” për 120 milionë euro që korrespondojnë me një pjesë të pjesëmarrjes që ishte në duart e “Socios.com” dhe “Orpheus Media”.

Me këtë lëvizje, Barcelona arrin të përforcojë strukturën e saj me partnerë strategjikë që ofrojnë njohuri dhe përvojë në kërkimin e mundësive të biznesit që lidhen me industrinë e sportit. Kjo levë duhet të bëjë të mundur regjistrimin e lojtarëve kryesorë të Barçës.

Artikulli paraprakBarcelona e kreu një punë të madhe, pasi regjistroi përforcimin e madh
Artikulli tjetër“Tërmet” në kombëtaren e Italisë, Mancini jep dorëheqjen