Basketbollit kosovar i duhet sërish një emision ekskluziv për basketboll!
Ndeshjet e basketbollit të reprezentacionit të Kosovës, të vlefshme për kualifikim në Eurobasket 2017, dëshmuan se interesimi për basketbollin në vendin tonë po kthehet. Por, për mendimin tim, shumë ngadalë.
Prej se kanë hyrë ekipet e basketbollit kosovarë në BIBL dhe FIBA Euro Cup, janë bërë përforcime interesante vitin e kaluar kurse sivjet po kthehet edhe Trepça me aspirata për rezultate kulmore, interesimi ka filluar të ngritet, por fatëkeqësisht mediet nuk po i kushtojnë rëndësi sportit i cili, pas luftës, në vendin tonë ishte sporti numër 1 dhe më i shikuar, qoftë në palestra apo televizione.  
Më kujtohet koha kur gjatë vikendit, në tri televizione nacionale , në terminet kryesore të mbrëmjes transmetoheshin nga 3 ndeshje basketbolli. Sallat ishin të stërmbushura, po aq shikues mbetnin jashtë palestrave kurse në TV po thuaja e tërë Kosova ishte pranë ekraneve televizive . Thjeshtë thënë, Kosova jetonte për dhe me basketbollin.
Pa dyshim, meritat më të mëdha për këtë i kishte gazetari që kontribuoi jashtëzakonisht shumë në promovimin e basketbollit, Agon Fehmiu, me emisionin e tij ASIST, të specializuar për basketboll.  Sot, basketbollit dhe televizioneve kosovare po iu mungon një emision i tillë.
Në kohët kur basketbolli pësoi rënie , gjatë periudhës 2008-2011, kur në palestra kishte ndeshje kur tuboheshin edhe nga vetëm 50 apo 100 shikues, me punën e bërë të ASIST-it dhe Agonit, dukej sikurse ajo të ishte NBA, dhe fëmijët e pritnin me padurim, sikurse ishte rasti me dy djemtë e mi.
Tash,paramendoni vetëm se çka do të kishte bërë ai në këto kohë kur kemi kaq shumë aktivitete ndërkombëtare të basketbollit dhe superliga po forcohet.
Këtë shkrim po e bëjë sepse na ka marr malli per Agon Fehmiun, tash kur e kemi pare ne Supersport Kosova duke analizuar ndeshjet e Kosoves gjate kualifikimeve per Eurobasket 2017.
Jam i vetëdijshëm që Agoni në televizionin ku ka punuar dikur nuk do të kthehet kurrë, sikurse që gjasat për ta parë në televizionet tjera kosovare janë shumë të vogla , megjithatë Supersporti i cili tashmë po i transmetohn po thuaja gjitha ngjarjet e basketbollit, do të duhej të bënte çmos që ta bindte të bëjë sërish emisionin e tij ekskluziv për basketboll.
Krejt në fund po them ndoshta edhe ne publiku dhe shikuesit e basketbollit , mund të bëjmë diçka për ta kthyer Agonin dhe ASIST-in.
E di që ka kaluar një kohë e gjatë, ndoshta ai merret me gjëra të tjera në jetë, por ne e dimë se sa shumë ai e do basketbollin dhe televizionet kanë nevojë për një program të tillë. Këtë nuk po e them vetëm unë, këtë e thonë edhe shumë miq të mi që e dojnë basketbollin dhe qe besa, në biseda që i kam me vet njerëzit e basketbollit kosovar, dhe ata do të kishin dëshirë ta kishin sërish këtë emision.
Po shpresoj, që këtë ta lexoj Agoni dhe ndoshta edhe drejtorat e Supersport Kosova, ndërsa për të gjithë ata që kishin pasur dëshirë me e pas një emision të basketbollit në Supersport , po bëjë thirrje që t’iu shkruajmë në ueb faqe zyrtare, në facebook etj.
Pasi qe Kosova sivjet filloi garat per kualifikime ne Eurobasket, 2 klube do te marrin pjese ne FIBA Euro cup dhe 4 ne BIBL, si dhe ekipet kosovar kane bere perforcime dhe liga do te jete interesante, mendojme se duhet ta kemi edhe nje emision special per basketboll. Dikur ishte ASIST-i i Agon Fehmiut, pse mos ta kemi sërish.
Letra nga anonime për ASIST.
Sondazh: A duhet te kthehet emisioni ASIST qe i dedikohet ekskluzivisht basketbollit vendor dhe atij nderkombetare.
Shkruani komentet e juaja.
Artikulli paraprakGuardiola transferon te City talentin që ‘pushtoi’ internetin (Video)
Artikulli tjetërDy lojtarë të talentuar te Kosova