E përditshmja prestigjioze franceze dhe padyshim ndër më të famshmet në botë, L’Equipe, ka zgjedh trajnerët më të mirë në planetë, pas votave që janë marr nga 34 gazetarë të ndryshëm. Pavarësisht vitit të tij të parë te Man.City, spanjolli Pep Guardiola mbetet më i miri nga të gjithë i ndjekur nha Antonio Conte dhe Diego Simeone.

Edhe pse ka pas telashe këtë stinor me Bayern Munchen, Carlo Ancelotti është i katërti, ndërsa pas tij Mourinho dhe Allegri. Në top-10 nuk është fare Maurizio Pochetino.

A pajtoheni me këtë listë./ Korneri.net

 1. Pep Guardiola (Man City)
 2. Antonio Conte (Chelsea)
 3. Diego Simeone (Atletico)
 4. Carlo Ancelotti (Bayern)
 5. Jose Mourinho (Man Utd)
 6. Max Allegri (Juventus)
 7. Joachim Low (Germany)
 8. Zinedine Zidane (Madrid)
 9. Leonardo Jardim (Monaco)
 10. Jurgen Klopp (Liverpool)
 11. Didier Deschamps (France)
 12. Mauricio Pochettino (Tottenham)
 13. Luis Enrique (Barcelona)
 14. Jorge Sampaoli (Argentina/Sevilla)
 15. Unai Emery (PSG)
 16. Marcelo Bielsa (Unemployed)
 17. Lucien Favre (Nice)
 18. Claudio Ranieri (Unemployed)
 19. Fernando Santos (Portugal)
 20. Arsene Wenger (Arsenal)
Artikulli paraprakLuis Enrique flet për lëndimin e Iniestas
Artikulli tjetërAsnjë problem për Trepçën ’89