Largimi i sulmuesit brazilian Neymar drejt Arabisë Saudite vazhdon të jetë temë diskutimi. Por për një legjendë të futbollit botëror si Paul Breitner, futbolli në Evropë ka shpëtuar nga braziliani dhe shfaqjet e tij.

Breitner, i cili ka fituar gjithçka me fanellën e Bayern Munich dhe Gjermanisë, nuk pëlqen mënyrën e lojës së Nejmar dhe këtë e ka shprehur hapur për “Bild” duke sulmuar ashpër futbollistin.

“Faleminderit të dashur sauditë që bletë zotin Neymar, i cili ka qenë një nga futbollistët më të majtë të mundshëm nën këtë diell në vitet e fundit. Një nga futbollistët më të mëdhenj që thjesht aktron, që thjesht shkel territorin. Keq!’, tha fillimisht ai.

“Një insekt shumë i majtë. Këtë më duhet ta them! Faleminderit shumë, tani nuk kemi pse ta durojmë më”, theksoi Breitner.

Ai kritikoi edhe lëvizjen masive të yjeve drejt Arabisë Saudite për shumat e çmendura që ofrojnë sheikët. “E çfarë duhet të bëjnë ata me paratë e tyre atje?”, tha ish-futbollisti i njohur i viteve ’70-’80, i cili u shpreh i sigurt se futbolli saudit nuk do të kishte sukses në perspektivën afatgjatë.

Artikulli paraprakKlubi i Jose Mourinhos, AS Roma distancohet nga biseda për nënshkrimin e Mason Greenwood
Artikulli tjetërGjermania në ankth për “Mbretin”, ka probleme shëndetësore serioze