FIGC shpreson të jetë në gjendje të lëshoj tifozët në stadium  nga 3-4 tetori, me një protokoll për rihapjen e pjesshme të gatshëm nga korriku.

Më 10 korrik, Lega Calcio kishte hartuar një protokoll për të propozuar një rihapje të pjesshme të kapacitetit të stadiumeve. Dokumenti nuk u mor në konsideratë edhe nga shkencëtarët. FIGC vazhdon të shpresojë të hap dyert për xhiron e tretë në Serise A 2020-21, domethënë në fundjavën e 3 dhe 4 tetorit, përcjell Korneri.net

Kjo do të vlente gjithashtu edhe për përfaqësueses e Italisë, duke luajtur në ndeshjen miqësore të mërkurën 7 shtator kundër Moldavisë në Parma dhe në ndeshjen e tretë të Ligës së Kombeve kundër Holandës, me 14  shtator në San Siro. Itali-Bosnje 4 Shtatorit në Firence do të jetë pas dyerve të mbyllura, me kundërshtarët që do të mund të zbarkojnë në Itali duke bërë testet 48 orë para nisjes së ndeshjes. /Korneri.net

Artikulli paraprakSensacionale nga Spanja: Messi i gatshëm të largohet menjëherë nga Barcelona, përkundër mohimeve nga klubi
Artikulli tjetërFormacionet e mundshme, Eriksen ndoshta sërish në bankë, Shakhtar me formacionin e njëjtë