Philipp Lahm është shpallur lojtari më i mirë gjerman për vitin 2017.

33-vjeçari u vlerësua nga votat e gazetarëve për paraqitjet e tij pozitive me fanellën e Bayren Munchen. 885 gazetarë morën pjesë për të votuar lojtarin më të mirë të vitit në edicionin e 58-të organizuar nga Shoqata e Gazetarëve Sportivë në Gjermani.

Dy muaj pas pensionimit Lahm e merr këtë çmim për herë të parë, pasi mori 242 vota. Duke lënë pas mesfushorin e Real Madrid, Toni Kross me 192 dhe yllin e Dortmund Aubaymeang me 120.

Një vit më parë këtë çmim e mori mbrojtësi Jerome Boateng, ndërsa para tij në 2015 ishte portieri Neuer që u vlerësua maksimalisht nga stafi i medias.

Lojtarët e Bayren Munchen që e kanë marrë çmimin “Futbollisti gjerman më i mirë i vitit” që nga 1960-ta:

2017 Philipp Lahm
2016 Jérôme Boateng
2014 Manuel Neuer
2013 Bastian Schweinsteiger
2010 Arjen Robben
2008 Franck Ribéry
2005 Michael Ballack
2003 Michael Ballack
2001 Oliver Kahn
2000 Oliver Kahn
1999 Lothar Matthäus
1981 Paul Breitner
1980 Karl-Heinz Rummenigge
1978 Sepp Maier
1977 Sepp Maier
1976 Franz Beckenbauer
1975 Sepp Maier
1974 Franz Beckenbauer
1969 Gerd Müller
1968 Franz Beckenbauer
1967 Gerd Müller
1966 Franz Beckenbauer

Artikulli paraprakE kaloi natën në spital, Pedro ka mesazh për tifozët
Artikulli tjetërVidal objektiv serioz dhe i mundshëm për Interin