Në fund të ndeshjes raportet patën vështirësi serioze në dhënien e çmimit për lojtarin e ndeshjes.

Interi vuri nën kontroll Lazion duke dominuar nga minuta e parë deri në minutën e fundit të lojës, me disa interpretues që ofronin paraqitje të nivelit më të lartë. Nga Dimarco dhe Thuram, duke kaluar nga Barella dhe Bastoni, por edhe Frattesi, ende në gjendje të ndikojë si zëvendësues, në fitoren 3-0 në ndeshjen e dytë gjysmëfinale të Superkupës së Italisë, shkruan Korneri.net

Me pak fjalë, është e vështirë të zgjedhësh një më të mirë dhe ndoshta kjo është pikërisht e dhëna që duhet t’i bëjë të gjithë raportuesit të zhvendosin vëmendjen e tyre. Sepse nëse Interi shprehet kështu, duke i bërë të gjithë të emocionohen mirë, atëherë nuk ka kuptim të kërkosh më të mirën në fushë. Më i miri është në stol dhe quhet Simone Inzaghi.

ASKUSH NUK ARGËTOHET KËSHTU – Është e vështirë të identifikosh të gjithë përbërësit e recetës. Interi është një pjatë e mbushur me yje dhe asnjë kuzhinier nuk i nxjerr truket e tregtisë, por ndoshta sekreti i vërtetë është ai i shprehur me kënaqësi nga vetë Inzaghi, i cilinë fund të ndeshjes deklaroi kështu: “I përgëzoj djemtë e mi sepse më pëlqeu duke i parë të luanin në fushën e blertë.” Dhe kur argëtohesh, gjithçka del më mirë. Deklarata nuk ka kaluar pa u vënë re nga kolegët e pranishëm në Riad, aq sa gjatë konferencës për shtyp dikush ka dashur të theksojë: “Por a argëtoheni kështu edhe kur shikoni lojën e Juventusit?”. Provokim i qartë që në një farë mënyre shënon dallimin mes cilësive të Interit dhe atyre të Juventusit, por Inzaghi nuk ra në grackë dhe as këtë herë nuk donte të ngrejë bujë: “Ka shumë skuadra që luajnë mirë. Unë kam timin e kam parë gjithmonë Interin të luajë shumë mirë. Pastaj të jesh i vazhdueshëm për 60 gara nuk është e lehtë për askënd, ka lëndime gjatë sezonit që penalizojnë. Nga marsi i vitit të kaluar ishte gjithmonë bukur të shihje Interin duke luajtur, mendoj se kur mbërrita objektivi ishte vendi i katërt, pastaj pas tre muajsh Scudetto u bë objektivi minimal. Por nuk është problem dhe kjo është mirë”.

INTERI MË I BUKUR NË 20 VITET E FUNDIT – Nuk ka kurth që e çon në gabim, Inzaghi ikën si lepur, në rolin që i dha Beppe Marotta. Një lojë që më pas Allegri e shndërroi në policë dhe grabitës. Me siguri, megjithatë, asnjë nga këto nuk e argëton Inzaghin, të paktën jo aq sa djemtë e tij kanë arritur ta argëtojnë që në fillim të sezonit duke shprehur konkretisht idetë që lindin nga laboratori në fushë. Shumë pretendojnë se ky është Interi më i bukur i 20 viteve të fundit dhe ndoshta kanë të drejtë. Por më pas duhet ta kthejmë kasetën dhe të kthehemi në fillim: lojtarët janë të mirë, trajneri është shumë i mirë dhe kjo melodi nuk po prishet assesi. /Korneri.net

Artikulli paraprakSuperkupa e Kosovës në Turqi, është gabimi tjetër trashanik i FFK-së
Artikulli tjetërPrishtina fituese e Superkupës së Kosovës