Shefi i mëparshëm i Formula 1, Max Mosley ka vdekur sot në moshën 81 vjeçare në shtëpinë e tij në Londër pas një beteje të gjatë me kancerin.

Mosley ka qenë president i FIA-s për 16 vjet, dhe vlerësohet të jetë një nga figurat më të rëndësishme në historinë e Formula 1. Pasi dha dorëheqjen si president në fund të mandatit të tij në 2009, ai kaloi jetën e tij ia ka kushtuar duke shkelur liritë e medias.

Ai shkoi në luftë me mediat pasi News of the World publikoi foto dhe video të një orgjie sadomasokiste të organizuar nga Mosley në shoqërinë e pesë prostitutave. Menjëherë pas botimit, ai paditi mediat dhe mori një proces gjyqësor për publikim të paautorizuar të informacionit privat.

Babai i tij ishte një udhëheqës fashist

Pamjet tronditëse e portretizuan Mosley si një shtrembërues seksual sadomasokist. Dhe gjithashtu një simpatizant i nazizmit dhe një njeri që i pëlqen të vishet me uniformat e Wehrmacht.

Në vitin 2008, një tabloid publikoi pamjet e 68-vjeçarit Mosley duke orgjitur me pesë prostituta, dhe seancat ishin të erëzuara me ikonografi naziste. Në orgji, Mosley luajti rolin e një komandanti të kampit të përqendrimit dhe, ndër të tjera, fshikulloi vajza të veshura me uniforma të veshura nga të burgosurit në Auschwitz. Lojërat e çoroditura gjithashtu përfshinin kërkimin e flokëve në kërkim të veshëve. Videoja zgjat pesë orë.

Mosley dha urdhrat në gjermanisht në video, por tha se nuk ishte për shkak të elementeve të nazizmit, por sepse kjo gjuhë “tingëllon e ashpër”. Për t’i bërë gjërat edhe më keq, babai i tij Oswald Mosley ishte themeluesi i Bashkimit Fashist Britanik dhe një mik i Adolf Hitlerit.

Ai nuk donte të largohej

Sigurisht, pasi Mosley turpëroi rëndë veten e tij, familjen e tij dhe FIA, publiku u ngrit në këmbë duke kërkuar dorëheqjen e tij, dhe shoqatat hebreje ishin veçanërisht të zëshme. 68-vjeçari jetik kërkoi falje më pas, duke theksuar se ajo që e shqetësonte më shumë ishte se ai ishte “i lidhur me nazizmin” sepse “tema naziste është e neveritshme në vetvete”, por ai nuk donte të jepte dorëheqjen.

Pavarësisht presionit të ashpër publik, disa njerëz nga bota e automobilizmit dhe pilotët, Mosley arriti të dilte jashtë. Në një votëbesimi, ai mori 103 nga 109 votat e delegatëve dhe kështu qëndroi në krye të FIA-s deri në tetor 2009. Pasi i skadoi mandati i tij si kryetar i Federatës Ndërkombëtare të Automobilizmit, ai nuk kandidoi më për atë fukcion. /Korneri.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here