Atletico Madrid aktualisht është skuadra kryesuese në kampionatin spanjoll kryesisht falë mbrojtjes nga graniti i drejtuar nga Jan Oblak.

Diego Simeone përsëri e bëri Atleticon një ekip praktikisht të pamposhtur. Atletico ka pësuar vetëm katër gola në 11 ndeshje në kampionat dhe humbja e vetme e sezonit u është shkaktuar atyre nga Reali në derbin e qytetit fundjavën e kaluar 2-0, përcjell Korneri.net

Pro Football DB, një faqe që merret me statistikat në futboll, ka publikuar një grafik që tregon se sa dominues është Jan Oblak si portier. Sipas llogaritjeve të tyre, kundërshtarët kanë nevojë për një mesatare prej 28 gjuajtjesh ndaj Atleticos për të shënuar një gol.

Sipas asaj statistike, e cila nuk është  mirënjohëse, Jan Oblak nuk ka absolutisht asnjë konkurrencë në pesë ligat më të forta evropiane. Duhet shumë e shumë të kalojnë, pastaj vjen në vendin e dytë  Keylor Navas i cili pranon gol pas çdo 15 gjuajtjesh.

Më së keqi sipas kësaj statistike është Torino, dmth Salvatore Sirigu i cili merr gol për çdo katër goditje drejt portës së tij.

Në këtë grafik, vija vertikale paraqet statistikën e lartpërmendur, dhe horizontali tregon se sa goditje duhet të kenë klubet për të shënuar një gol. Sipas këtyre statistikave, skuadrat më të suksesshme evropiane janë Interi dhe, interesant, Torino. Interi shënon çdo katër goditje në portë, dhe Torino në 4.5.

Më të dobëtit janë Burnley dhe Schalke të cilëve u duhen përkatësisht 17.5 dhe 16.8 goditje në portë, për një gol të shënuar. /Korneri.net

Artikulli paraprakBuffon: Atë ndeshje e kujtoj katër herë në javë
Artikulli tjetërLiverpool e shkeli C.Palace me hiq më pak se 7 gola