Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi kanë dominuar futbollin botëror në 10 vitet e fundit dhe këtë gjë e dëshmon edhe fakti që kanë fituar nga 5 “Topa të Artë” gjatë kësaj periudhe. Edhe pse gjatë kësaj periudhe mund të ketë patur futbollistë që kanë fituar më shumë gjatë një sezoni, sërish ata ja kanë dalë që të triumfojnë në trofeun më të rëndësishëm individual.

“Marca” ka publikuar një listë me yjet që mund të kishin fituar çmimin që jep “France Football” nëse nuk do të ishin Mesi dhe Ronaldo.

2008 Fernando Torres- Fitoi Europianin me Spanjën

Fernando Torres ganó la Eurocopa de Austria y Suiza 2008 con la selección de España.

2009 Xavi- Fitoi Championsin, La Liga, Kupën e Mbretit dhe Botërorin e Klubeve me blaugranët

Xavi ganó la Champions League, LaLiga, la Copa del Rey, el Mundial de Clubes, entre otros, con el Barcelona.

2010 Iniesta- Fitoi Kupën e Botës me Spanjën në Afrikën e Jugut

Andrés Iniesta ganó el Mundial de Sudáfrica 2010 con la selección española.

2011 Xavi- Fitoi Ligën e Kampionëve, La Ligan dhe Botërorin e Klubeve

Xavi Hernández ganó la Champions League, LaLiga, el Mundial de Clubes y otros títulos con el Barça.

2012 Iniesta- U shpall kampion Europe me Spanjën

Iniesta fue campeón de la Eurocopa de Polonia y Ucrania 2012 con España.

2013 Ribery- Fitoi Championsin, Bundesligën dhe Botërin e Klubeve me Bajernin

Franck Ribéry ganó la Champions League, la Bundesliga, el Mundial de Clubes, entre otros, con el Bayern Múnich

2014 Neuer- Fitoi Kupën e Botës me Gjermaninë

Manuel Neuer ganó el Mundial de Brasil 2014 con la selección de Alemania. También ganó títulos con el Bayern.

2015 Neymar- Fitoi Championsin, La Ligan, Botërorin e Klubeve dhe Kupën e Mbretit

Neymar ganó títulos como la Champions League, el Mundial de Clubes, LaLiga y la Copa del Rey con el Barcelona.

2016 Griezman- U shpall golashënuesi më i mirë në Europianin e Francës

Antoine Griezmann fue reconocido como el máximo goleador y el mejor jugador de la Eurocopa de Francia 2016.

2017 Neymar- Fitoi Kupën e Mbretit me Barcelonën

Neymar ganó la Copa del Rey 2016-17 con el Barcelona.

Artikulli paraprakJa kur fillon afati kalimtar për basketbollistë
Artikulli tjetërPas lajmeve katastrofale, më në fund vjen një lajm shpresëdhënës për tifozët e Milanit