Vetëm pak çaste më parë në ambientet e Federatës Italiane të futbollit është hedhur shorti i Kupës së Italisë për edicionin 2017/18, ku në raundin e parë janë mësuar çiftet, të cilat do ti zhvillojnë ndeshjet e para me 13:20 dhjetor, ku do të takohen:

Sambenedettese-Lucchese; Piacenza-Massese; Trapani-Paganese; Alessandria-Cosenza; Reggiana-Trastevere; Pisa-Varese; Gubbio-Monterosi; Juve Stabia-Bassano Virtus; Matera-Casertana; Virtus Francavilla-Imolese; Lecce-Ciliverghe Mazzano; Pordenone-Matelica; Vicenza-Pro Piacenza; Foggia-Rende; Arezzo-Triestina; Giana Erminio-Albinoleffe; Siracusa-Renate.

Interesant pritet që këtë edicion të Kupës së Italisë të jenë ndeshjet çerekfinale, ku mund të takohen: Juve-Roma, Napoli-Atalanta, Milan-Inter ose Lazio-Fiorentina.

Kujtojmë që finalja e edicionin 2017/18 të Kupës së Italisë do të zhvillohet me 9 maj në “Olimpico” të Romës.

Artikulli paraprakLajm shokues nga Spanja dhe Franca: Neymar – shokëve të skuadrës: Po shkojë te PSG-ja….
Artikulli tjetërFrika në “palcë” te Juventus: Si zëvendësues të Neymar, Barcelona etiketon yllin e “Zonjës së Vjetër”