Kroacia hedh një një hap të rëndësishëm drejt kualifikimit në finalet e Euro 2024. Përfaqësuesja balkkanase triumfoi 0-1 në fushën e Letonisë dhe parakalon Uellsin në renditje (13/11).

Një mundësi e artë e shfrytëzuar nga të besuarit e Zlatko Dalicit, pas barazimit 1-1 të Uellsit në fushën e Armenisë.

Krocia e zgjidhi shumë shpejt ndeshjen, duke shënuar dy herë në minutat 6’ dhe 16’ me autore Mayer dhe Kramaric.

Në raundin e fundit të ndeshjeve, Kroacia e siguron vendin e dytë me një fitore të mundshme ndaj Armenisë, ndërsa Uellsi pret Turqinë, tashmë e blinduar në vendin e parë.

Në Grupin I, ku bën pjesë edhe Kosova, Bjellorusia mposhti me rezultat minimal Andorrën dhe shkon në kuotën e 9 pikëve, një më pak se Kosova, me të cilën do të përballet në raundin e fundit.

Artikulli paraprakFormacionet zyrtare: Zvicra-Kosova
Artikulli tjetërManchester City “blindon” Haaland dhe “zhduk” klauzolat, kontratë të re për yllin norvegjez