Përfaqësuesja e Kosovës në futboll të premten mbrëma do të luajë ndeshjen kualifikuese për kupën e botës ndaj Islandës, në “Loro Boriçi”. Në këtë ndeshje selektori Albert Bunjaki do të ketë në skuadër tre futbollistë të ri që pritet ti ndihmojnë shumë skuadrës, pasi bëhet fjalë për emra të mëdhej sikurse Besart Berisha, Donis Avdiaj e Atdhe Nuhiu.

Por, nëse rikthehemi në kohë dhe shikojmë listën e parë historike të 5 marsit 2014, kur Kosova priti Haitin në stadiumin “Adem Jashari”, shohim se ska ka ndryshuar lista e futbollistëve për këto tre vite. Vetëm tre futbollistë të asaj kohe janë përfshirë në skuadër nga Bunjaki, për ndeshjen ndaj Islandës, bët fjalë për kapitenin Samir Ujkani, mbrojtësin Fanol Perdedaj e talentin Bersant Celina.

Ja kush ishte pjesë e Kosovës në ndeshjen ndaj Haitit:

Portier: Samir Ujkani
Kushtrim, Mushica
Julian Bibelaj
Avni Pepa
Loret Sadiku
Lum Rexhepi
Shkodran Metaj
Shpetim Hasani
Ardian Gashi
Anel Raskaj
Fanol Perdedaj
Enis Alushi
Liridon Krasniqi
Kristian Nushi
Enis Bunjaku
Faton Toski
Shpetin Hasani
Flamur Kastrati
Albert Bunjaku
Ilir Azemi
Alban Bunjaku
Bersant Celina

Lista e Kosovës për ndeshjen ndaj Islandës:

Samir Ujkani, Adis Nurkovic, Bledar Hajdini.

Mbrojtës: Fanol Përdedaj, Alban Pnishi, Amir Rrahmani, Leart Paqarada, Mërgim Vojvoda, Benjamin Kololli, Fidan Aliti, Ardian Ismajli.
Mesfushorë: Hekuran Kryeziu, Herolind Shala, Valon Berisha, Milot Rashica, Bernard Berisha, Bersant Celina, Arbër Zeneli, Elbasan Rashani, Donis Avdijaj.

Sulmues: Besart Berisha, Atdhe Nuhiu, Vedat Muriqi.

Artikulli paraprakZyrtare: Podolski i thotë lamtumirë Kombëtares
Artikulli tjetërKosova niset drejt Shqipërisë [FOTO]