Policia e Shkodrës ka publikuar planin e masave me qëllim garantimin e rendit dhe sigurisë para, gjatë dhe pas ndeshjes së të premtes Kosovë – Islandë në stadiumin “Loro Boriçi”.

Me anë të një komunikate për media, blutë e qytetit verior mes të tjerash u bëjnë thirrje tifozëve dhe qytetarëve që të jenë bashkëpunues në mënyrë që të garantohet mbarëvajtja e këtij aktiviteti sportiv, raporton panorama.

Policia ne Loro Boriçi

Njoftimi i plotë

“Më datë 24.03.2017 ora 20:45 në qytetin Shkodër, do të zhvillohet ndeshja ndërkombëtare e futbollit, e vlefshme për Kampionatin Botëror 2018, ndërmjet përfaqësueseve të Kosovës dhe Islandës, ndeshje e cila do të luhet në stadiumin ‘Loro Boriçi’.

Drejtoria Vendore e Policisë Shkodër do të marrë një sërë masash teknike dhe organizative për sigurimin e rendit dhe sigurisë publike para, gjatë dhe pas zhvillimit të ndeshjes ndërkombëtare të futbollit, duke synuar një mbarëvajtje të aktivitetit sportiv.

Në kuadër të këtyre masave të parashikuara, informojmë qytetarët e qytetit Shkodër dhe tifozeritë ardhur nga Islanda, Kosova dhe treva të tjera që do të ndjekin ndeshjen në stadiumin ‘Loro Boriçi’ se, DVP Shkodër, për mbarëvajtjen normale të aktivitetit sportiv, do të marrë disa masa ndaluese dhe kufizuese mbi qarkullimin dhe parkimin e automjeteve në afërsi të stadiumit dhe në akset rrugore që lidhen me të, si më poshtë vijon:

1. Për lëvizjen e automjeteve dhe parkimin e tyre do të përdoret Unaza e Qytetit Shkodër, si nga krahu lindor ashtu edhe nga krahu perëndimor.

2. Për parkim të automjeteve në qytetin Shkodër do të përdoren këto vende:

* Sheshi ‘Mehmet Shpendi’ tek ish-Ndërmarrja e Fermentimit.

* Gjatësia e rrugës së Shkollës së Mesme Industriale ‘Arben Broci’.

* Sheshi tek stacioni i trenit të udhëtarëve.

* Sheshi dhe rruga tek ‘Fusha e Druve’ në unazën lindore.

3. Në rrugën ‘Bujar Bishanaku’, (ose rruga e gjerë e Kirasit), duke filluar nga ora 10:00 do të ketë ndalim të qarkullimit rrugor dhe ndalim të parkimit të automjeteve në të dy kahet e rrugës, deri në orën 00:00.

4. Marrja e këtyre masave bëhet për arsye se kjo do të jetë e vetmja rrugë kryesore e hyrje-daljes së tifozëve vendas dhe të huaj.

5. Në aksin bulevardi ‘Zogu i Parë’ (ose sheshi Parrucë deri tek ‘Ish 5-Heronjtë’), duke filluar nga ora 10:00 do të ketë kufizim të qarkullimit dhe ndalim parkimi të automjeteve në të dy kahet e rrugës, deri në orën 00:00.

6. Do të ndalohet parkimi i automjeteve dhe lëvizja e tyre nga degëzimet e rrugës që të çojnë në rrugën ‘B. Bishanaku’ dhe anasjelltas, nga ora 10:00 deri në 00:00.

7. Do të ndalohet parkimi dhe lëvizja e automjeteve në rrugën ‘Zyhdi Repishti’ (rruga e ish-poligonit të qitjes) nga ora 10:00 deri në 00:00.

8. Do të ndalohet parkimi dhe lëvizja e automjeteve në rrugën e tregut industrial dhe fruta-perime në Zdrale nga ora 10:00 deri në 00:00.

9. Do të ketë kufizim lëvizjeje të automjeteve në orët e pasdites deri në përfundim të ndeshjes në segmentet rrugore:

* ‘Xhabije – Parrucë’

* ‘Sheshi 2 Prilli – Parrucë’

* ‘Kryqëzimi i ish-degës – Ish-5 Heronjtë’

* ‘Kryqëzimi i Rusit – Ish-5 Heronjtë’.

10. Aktiviteti sportiv është parashikuar të fillojë në orën 20:45 dhe hyrja e tifozërisë, me qëllim shmangien e konfuzionit, do të nisë në orën 17:00.

11. Kërkojmë mirëkuptimin e sportdashësve që do të marrin pjesë në këtë aktivitet në respektimin dhe zbatimin e këtyre masave si dhe pajisjen me biletë dhe dokument identifikimi, duke shmangur njëkohësisht mbajtjen me vete dhe futjen në ambientet e stadiumit të sendeve të forta, borive, shisheve të çfarëdolloji, fishekzjarrëve, monedhave apo sendeve metalike, pasi në hyrje do të kontrollohen fizikisht të gjithë.

12. Njoftojmë administratorët e bizneseve që zhvillojnë aktivitet tregtar përreth dhe në afërsi të stadiumit ‘Loro Boriçi’ të tregohen mirëkuptues duke i mbyllur aktivitetet në orën 14:00.

13. Drejtoria Vendore e Policisë Shkodër u kërkon mirëkuptimin komunitetit shkodran dhe drejtuesve të automjeteve që të shmangin zonën ku zhvillohet aktiviteti sportiv duke përdorur akse dhe drejtime të tjera lëvizjeje, pasi do të vlerësohej si një ndihmë mjaft e çmuar në mbarëvajtjen e dhe garantimin e masave të sigurisë.

Duke falënderuar qytetarët për mirëkuptimin dhe mediat për bashkëpunimin”.

Artikulli paraprakYlli islandez i frikësohet Kosovës
Artikulli tjetërKampionët po humbin shpesh, Oklahoma dhe Boston po shkëlqejnë