Kosova ka luajtur plot ndeshje të veçanta deri më tani. Njërën prej ndeshjeve më të pazakonta, nëse jo më të pazakontën, megjithatë do ta ketë të dielën mbrëma në “Fadil Vokrri”. Përballë lojtarëve të Kosovës do të jenë ata të Izraelit. Ndeshja është dashur të luhej muajin e kaluar, por u shty për shkak të gjendjes së sigurisë në Lindjen e Mesme. FIFA vendosi që ndeshja të luhet më 12 nëntor, jashtë terminit të rezervuar për përfaqësuese. Kjo solli telashe me grumbullimin e lojtarëve, pasi skuadrat evropiane kanë ndeshje të rregullta në fundjavë. Vetëm Mallorca e Vedat Muriqit ka shtyrë ndeshjen e fundjavës për këtë arsye.

Ndeshja që fillon prej orës 20:45 është e para për Izraelin prej se nisi lufta në Lindjen e Mesme. Rrjedhimisht vlerësohet ndeshje shumë e ndjeshme.

Se sa e ndjeshme do të jetë ndeshja ishte lehtë e kuptueshme edhe të shtunën rreth stadiumit “Fadil Vokrri” dhe brenda këtij objekti sportiv. Masat e sigurisë janë të rrepta si asnjëherë më parë. Asnjë person nuk ka mundur t’i afrohet stadiumit pa u kontrolluar detajisht. Janë kontrolluar të gjithë gazetarët dhe të tjerët që ishin në konferencën për shtyp të Përfaqësueses së Kosovës.

Policia ka njoftuar për disa prej masave të sigurisë që do të ndërmerren në ditën e ndeshjeve, por edhe gjatë gjithë periudhës së qëndrimit të Përfaqësueses së Izraelit në Kosovë.

Gjendja e krijuar natyrisht se ka ndikuar edhe në Përfaqësuesen e Kosovës. Këtë e kanë pranuar në konferencë për shtyp selektori Primozh Gliha dhe sulmuesi Vedat Muriqi, që do të jetë kapiten ndaj Izraelit në mungesë të Amir Rrahmanit.

“Lojtarët janë shumë të mençur, dëgjojnë. Ata dëshirojnë të fitojnë, gjë që është shumë e rëndësishme. Ata duan të luajnë për Kosovën, dhe kjo është gjëja më e rëndësishme”, ka thënë Gliha në konferencë për shtyp.

Sulmuesi Vedat Muriqi ka treguar se te Kosova janë shumë të motivuar për fitore ndaj Izraelit. Kosova kishte barazuar 1:1 në udhëtim ndaj Izraelit dhe tani kërkon pikë.

“Ka shumë pak kohë, por pasi është si një lojë speciale që po ndodh jashtë datave të FIFA-s, nuk kemi shumë kohë për t’u përgatitur, por të luash me Kombëtaren është gjithmonë privilegj, dhe dëshira besoj që do ta kaplojë gjithë atë mungesën që e kemi ne për stërvitje. Kështu që, do ta përballojmë mirë me dëshirën e madhe që kemi për të luajtur para tifozëve tanë, me dëshirën që e kemi për fitore”, ka thënë Muriqi.

Fitorja, megjithatë, nuk do të jetë mision i lehtë për Kosovën. Pos kapitenit Rrahmani, Përfaqësueses i mungojnë edhe lojtarë të tjerë të rëndësishëm si Edon Zhegrova, Arbër Zeneli, Betim Fazliji e disa të tjerë.

Nuk dihet se si do të jetë atmosfera në stadium dhe si do të ndikojnë masat shumë të rrepta të sigurisë në Përfaqësuesen e Kosovës. Por motivi për sukses te Përfaqësuesja e Kosovës nuk do të mungojë.

© KOHA

Artikulli paraprakArsenali bindës, Man.Unitet më në fund fitoi
Artikulli tjetërEmpoli fitoi te Napoli, Rrahmani i plotë