Kosova ka pësuar humbje nga Islanda me rezultat 86:62 (21:17, 24:12, 22:14, 19:19), në kuadër të parakualifikimeve evropiane për Kupën e Botës 2023.

Mungesa e disa basketbollistëve u vërejt edhe kësaj radhe te Dardanët, ashtu si edhe në përballje me Sllovakinë.

Kosova e nisi ndeshjen më mirë me një epërsi prej 0:4, dhe ishte në epërsi kontstante, ku më e larta ishte 11:17, megjithatë, ishullorët me një seri prej 10:0, e përfundojnë çerekun e parë 21:17. Në periodën e dytë, Islanda ishte më e mirë 24:12 dhe shkuan në pushim me rezultat 45:29.

Ishullorët ishin më të mirë edhe në periudhën e tretë 22:14, kurse rezultati në semafor pas 30 minutash ishte 67:43. 10 minutat e fundit ishin tërësisht të barabartë, 19:19 dhe Islanda shënoi fitore me shifrat 86:62.

Hordur Vilhjalmsson ishte shënuesi më i mirë te Islanda me 22 pikë, kurse te Kosova, Valon Bunjaku me 12.

Sot, në ndeshjen tjetër të Grupit B, Sllovakia e pret Luksemburgun, që zhvillohet nga ora 19:00.

Kosova ndeshjet e fundit në grup do t’i ketë në muajin shkurt të vitit të ardhshëm, ku do të përballet me Sllovakinë dhe Luksemburgun.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here