AZ Alkmaar kërkon zyrtarisht që Holandën në Champions për sezonin e ardhshëm ta përfaqësoj e jo Ajax.

Klubi holandez i ka shkruar UEFA-s, duke i kërkuar që të ndryshojë vendimin e marrë nga Federata Holandeze, që për momentin e ka ndërprerë Eredivizie, dhe i ka vendosur klubet pjesëmarrëse në garat evropiane për sezonin 2020/21 në bazë të klasifikimit aktual.

Ajax u shpall kampion duke ia dhënë titullin vetëm pse ishte në pozitën e parë dhe atë fal golavarazhit më të mirë. Megjithatë AZ, që ka fituar dy ndeshjet direkte gjatë sezonit, dhe me të drejtë pretendon se duhet t’iu takoj titulli dhe të luaj në Champions League. /Korneri.net

Artikulli paraprakTragjike, humbet jetën mbrojtësi 23-vjeçar!
Artikulli tjetërLiverpool është një makinë