Përmbindëshi nga Premier League  është i pari nga vetëm dy synimet e shënjestruara nga Jürgen Klopp këtë verë.

Për të sjellë Adam Traore dhe shokun e tij të ekipit Ruben Neves nga Wolverhampton, ai po përgatit një pastrim të madh nga zhveshtorja e Liverpool, përcjell Korneri.net

Klopp nuk e fsheh faktin që Liverpool është në telashe financiare

“Është e qartë se tashmë për tre muaj, por deri në njoftimin e mëtutjeshëm, ne thjesht po humbasim para. Ne jemi eliminuar nga Champions League. Ne nuk e dimë se kur do të kemi përsëri të ardhura nga spektatorët, dhe ne veçanërisht nuk mund ta dimë se çfarë do të bëjmë sezonin e ardhshëm,” tha Klopp në një intervistë me Sky duke mos e bërë sekret që edhe kampioni evropian i vitit të kaluar dhe kampioni i ardhshëm anglez është në një situatë të vështirë financiare.

Gjashtë të ç’ragjistruarit

Është e qartë, pra,  për të blerë apo të vijnë përforcimet e përmendura të shtrenjta, Liverpool do të mbledhë para duke u detyruar të shesë disa lojtarë. “AS” shkruan se ka gjashtë prej tyre në listën e Klopp janë: Xherdan Shaqiri, Divock Origi, Marko Grujić, Harry Wilson, Adam Lallana dhe Dejan Lovren.

Shitja e mbrojtësit kroat është e arsyeshme për disa arsye. Klopp tashmë e ka lënë jashtë Lovrenin, i cili ka luajtur vetëm një nga gjashtë ndeshjet e fundit të kampionatit para pushimit për shkak të koronavirusit, ndërsa në të dy ndeshjet e raundit të parë të nokaut në Ligën e Kampionëve ai nuk ishte as në mesin e rezervave. Ai luajti vetëm 14 ndeshje për Liverpool këtë sezon, sepse trajneri nuk llogariste në të, dhe ai shpesh nuk ishte as në pankinë.

Ka disa arsye pse Liverpool duhet të shesë urgjent Lovren

Për më tepër, kontrata e Lovren skadon verën e ardhshme, kështu që afati i sivjetmë për të do të jetë i  fundit në të cilën Liverpool mund të fitojë diçka mbi të. Në fund, ai mbush 31 vjeç pas dy javësh, kështu që ai është gjithnjë e më pak mund të mbetet reds. /Korneri.net

Artikulli paraprakSetien ka frikë nga Napoli, shperson që ndeshja të luhet në Camp Nou
Artikulli tjetërFormacionet zyrtare: Drita-Ferizaj