I ftuar në “Monday night football” emisionin më të ndjekur te futbollit në angli, Jurgen Klopp për herë të parë ka bërë rolin e analistatit sportiv në Sky Sport.

Para se të bëhej menaxher i njohur në futboll, Klopp ka qenë menaxher në televizionin nacional Gjerman.Puna e tij ne transmetimin e ndeshjeve në ZDF ka revolucionarizuar analizën futbollistike. Ai ka qenë i pari që ka përdorur “touchscreen” ekranët si vegël për analizimin e ndeshjeve,me ata rrathët rreth lojtarëve dhe shigjetat që shfaqen në  fushë .

Gary Neville dhe Jamie Carragher si nikoqir kanë qenë të fascionuar me mënyrën si Klopp ka spjeguar gjithçka sa i pëerket lojës së skuadrës së tij dhe shumëcka tjetër rreth futbollit anglez në përgjithësi.

klopp-1

Disa nga thëniet e tij :

Për Premier League : “Janë shtatë apo tetë skuadra te cilat gjithmonë aspirojnë kreun e tabelës…Është pa asnjë dyshim liga më kompetitive në botë. Sa i përket krahasimit me La ligan ?…Unë e di që Barcelona mund të luajë me formacionin B ne 50 % të ndeshjeve dhe prap t’i fitojë ato.

Në pranimin e golave nga ndërprerjet : “Nuk ka zgjidhje.Ne se kemi skuadrën më të gjatë ne ligë.Si ta zgjidhim ? “ Ta bëjmë më të gjatë “

Për Liverpoolin si favoritin e dytë për titull: “ Jam shumë i gëzuar (me humor) .Unë as që i kuptoj numrat se cfarë kuptimi kanë.

Në veten e tij si lojtar: Unë kam qenë mesatar .Isha shumë i shpejtë dhe I mirë ne lojën me kokë,por vetëm kaq.Për fat të keq topi më shumë qëndrontë në tokë dhe kjo ska qenë pika ime më e fortë.

Për presingun::” As një playmaker nuk mund të jetë më i mirë se nje situatë kur skuadra fiton topin me anë të presingut:”

Për Roberto Firmino: “Ai është gjithmonë i përfshirë ne cdo situatë,qoftë në sulm apo në mbrojtje, këtë e ka natyrale.Ai nuk mendon shumë,ai thjesht e ndjek instiktin.”

Artikulli paraprakKlubi më i madh në botë, më stafin më të madh në botë
Artikulli tjetërSpektakli në Signal Iduna Park përfundoi me “remi”