Lajm intereant vjen nga SH.B.A-të, pasi Shalane Flanagan është bërë gruaja e parë amerikane që fiton Maratonën e Nju Jorkut që nga viti 1977.

Geoffrey Kamworor i Kenias fitoi garën për meshkujt, duke lënë pas Wilson Kipsang po nga Kenia, duke përfunduar 3 sekonda më shpejt dhe duke siguruar fitoren e parë të rëndësishme.

Mary Keitany nga Kenia kishte fituar tre maratona të Nju Jorkut radhas, por Flanagan fitoi epërsi ndaj saj afro pesë kilometra para finishit. Flanagan e përfundoi garën për 2 orë, 26 minuta, 53 sekonda, rreth një minutë më shpejt se Keitany.

Ajo qau dhe brohoriti ndërsa arriti finishin e para.

“Është e papërshkueshme. Është një moment që ende po përpiqem ta besoj dhe ta shijoj”, tha 36 vjeçarja, raporton Voa./Korneri.net.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here