Klubi i njohur Kosovar, KF Liria, ka lëshuar një kërkesë në faqen zyrtare në facebook, ku ka kërkuar nga FFK-së, që Liga e Parë të rifillojë, por duket si kërkesë e vonshme në bazë të asaj që FFK-së, do të del me njoftim zyrtarë që ligat inferior nuk do t‘i vazhdojnë garat.

Të nderuar zotërinj,

KF “Liria” përmes kësaj shkrese, kërkon nga FFK-ja përkatësishtë Komisioni i Garave që të nis sa më parë Liga e Parë e Kosovës.

Kjo kërkesë mbështetet edhe në vendimin për zhvilimin e futbollit në gjitha ligat në tërë rajonin (si Shqipëria, Mali Zi, Maqedonia etj).

Ne, mendojmë se derisa Superliga nis dhe që është mirë, duhet pa tjetër të nis kampionati dhe në Ligën e Parë, pjesa e mbetur dhe të kryhet në fushë të gjelbërt.

Përndryshe, Liria është kundër çdo diskriminimi edhe me pagesat, që po bënë FFK-ja.Ne, jemi për tu përkrahur klubet e Superligës, por gjithësesi edhe të Ligës së Parë, duhet të përfshihen në këto shpërndarje të mjeteve fianciare, ndryshe ky është diskrimin.

Edhe njëherë KF Liria është për vazhdimin e kampionatit, çdo vendim tjetër do të konsiderohet dsikriminues dhe i dëmshëm për klubet.

Aktualishtë, jemi skaudër që kemi bërë shpenzime marramendese në paga e shpenzime të tjera përcjellëse, derisa kemi mbajtur dhe lojtarët e Huaj gjatë tërë kohës në Prizren, duke pritur nisjen e edicionit dhe duke ditur se jemi në garë për rikthim në Superligë, ku gjasat janë reale, ngase janë në pyetje 10 ndeshje, përkatësishtë 30-të pikë.

Pra, kampionati duhet të nisë.

KF “Liria”

Kryetari, Qemal Krasniqi

Artikulli paraprakMarrëveshja me Benfican shumë afër, Milan ka në dorë një super mesfushor dhe jo vetëm
Artikulli tjetërNisin reagimet dhe paknaqësitë e klubeve të futbollit, Fushë Kosva e quan “turp” vendimin e KE pranë FFK-së