A e keni pyetur ndonjëherë veten se kush është në të vërtetë lojtari më i vlefshëm në planet? CIES (Qendra Ndërkombëtare e Studimeve Sportive) i ka dhënë një përgjigje kësaj pyetjeje. Paul Pogba mund të ketë qenë lojtari më i shtrenjtë i planetit, por në studimin e bërë nga CIES ai nuk është as mes pesë të parëve.

Por çfarë kriteresh merren parasysh për të përcaktuar vlefshmërinë e një futbollisti?

Faktori kryesor është paraqitja e lojtarit me klubin dhe kombëtaren, kontrata, mosha dhe pozicioni. Dhe sipas këtij studimi, super ylli i Barcelona-s, Neymar udhëheq listën. Ikona e Brazilit ka një vlerë prej 210.7 milionë eurosh, shumë i shkëputur nga dyshja e Tottenham Dele Alli (155.1 milionë euro) dhe Harry Kane (153.6 milionë euro), të cilët plotësojnë podiumin.

Kjo është lista e plotë:

Neymar – Barcelona (210m€)

Dele Alli – Tottenham (155m€)

Harry Kane – Tottenham (153m€)

Lionel Messi – Barcelona (151m€)

Antoine Griezmann – Atletico Madrid (150m€)

Luis Suarez – Barcelona (140m€)

Paul Pogba – Manchester United (134m€)

Gonzalo Higuain – Juventus (120m€)

Eden Hazard – Chelsea (117m€)

Paulo Dybala – Juventus (115m€)

Cristiano Ronaldo – Real Madrid (112m€)

Kevin de Bruyne – Manchester City (110m€)

Romelu Lukaku – Everton (105m€)

Robert Lewandowski – Bayern Munich (100m€)

Raheem Sterling – Manchester City (98m€)

Yannick Carrasco – Atletico Madrid (97m€)

Alexis Sanchez – Arsenal (95m€)

Kylian Mbappe – Monaco (92m€)

Ousmane Dembele – Borussi Dortmund (87m€)

Roberto Firmino – Liverpool (85.1m€)

Eric Dier – Tottenham (85m€)

Sergio Aguero – Manchester City (83.6m€)

Diego Costa – Chelsea (83.4m€)

Edinson Cavani – PSG (82.8m€)

Christian Eriksen – Tottenham (82.5m€)

Artikulli paraprakLajmi më i ri për Griezmann
Artikulli tjetërReali fiton, Luka Modric-it i bie vlera në merkato