Klubi i basketbollit Trepça ka pasur gjatë ditës një konferencë për shtyp ku janë prezantuar edhe gjithë përforcimet e deritanishme, por që ndryshimet [riten edhe ditëve të ardhshme.

Klubi mitrovicas ka lëshuar edhe një komunikatë për media të cilën munjd ta lexoni në vijim.

Komunikatë për media

Duke marrë parasysh që këtë stinor e fillojmë në Minatorin e rinovuar duket që gjërat do të jenë më të lehta në aspektin organizativ, mirëpo në të njëjtën kohë është sfidë për kryesin e klubit pasi që duhet krijuar kushte për të ndërtuar një skuadër konkurruese si në aspektin sportive ashtu edhe në atë organizativ në mënyrë që të ringjallet interesimi për basketboll në Mitrovicë. Mungesa e palestrës ashtu siç edhe e dini ka krijuar probleme të shumta, si në akseptin organizativ ashtu edhe sportive dhe ka ndikuar në zbehjen e interesimit për basketboll në qytet.

Në mënyrë që të krijohet një ekip konkurrues Trepça ka angazhuar lojtarë që është menduar do të ndihmojnë pjesën tjetër të ekipit, ka vazhduar bashkëpunimin me trajnerin Neven Pllantak, ka rikthyer në skuadër vëllezërit Zekiqi, ka inkuadruar në skuadrën e parë edhe lojtarë premtues nga juniorët. Trepça si një ndër caqet strategjike ka edhe krijimin e një akademie profesionale të basketbollit. Si pjesës e strategjisë së klubit për të rritur interesimin për basketboll ka aplikuar për pjesëmarrje në BIBL, proces i cili ka kaluar shumë mirë dhe Trepça do të jetë pjesë e BIBL për sezonin 2016/2017.

Mundësia për ti zhvilluar ndeshjet në palestrën Minatori i ka lehtësuar klubit gjërat në aspektin e ofrimit të sponsorëve të rinj, kjo për shkak se klubi ka krijuar produkte promocionale atraktive për të gjithë sponsoret aktual dhe ata që dëshirojnë që ti bashkohen familjes tonë të madhe nën emrin Trepça.

Këta janë përforcimet e Trepçës per stinorin 2016/2017 :

1.Eric Stutz

2.Jeremy Wise

3.Mishe Diminiç

4.Nikolla Ljujic

5.Mentrael Scot

Artikulli paraprakJo, nuk janë Barca e Man City, por Bayern Munchen!!!
Artikulli tjetërPrandelli peshkon në qytetin e Milanos!