Derbi i madh lokal ndërmjet Dritës dhe Gjilanit, edhe njëherë tjetër vendoset në fund, bile këtë herë në minutën e 97, pasi për shkak të ndërprejes së gjatë u deshta që loja të shtyhet për plotë 12 minuta.

Edhe pse Drita ishte vendase, nuk ia doli që t’i gëzojë tifozët e saj të shumtë pasi ata ishin vendas, andaj disfata e radhës  e thellon edhe më shumë krizën e tyre, kurse Gjilani shënoi fitore të madhe fal kapitenit Ylber Kastrati që shënoi me kokë në momentin kur Drita kishte mbetur me një futbollist më pak në fushë pasi përjashtohet nga loja e Erdin Hashani pas dy kartonëve të verdhë.

Loja ishte shumë e fortë taktikisht dhe teknikisht, andaj edhe nuk pati shumë raste shënimi, mirëpo ndodhi ajo që shpesh ka ndodh në derbin e “Anamoravës” kur goli shënohet në fund apo pas minutave shtesë.

lojaaa

Artikulli paraprakLajmi i fundit: Ukrainë – Kosovë nuk luhet në Poloni!
Artikulli tjetërArbnor Morina: “Fitoi futbolli, jo Gjilani”