Me golin e Nicolas Otamendit, lojtarët e Argjentinës mposhtën Brazilin në rrugë në Rio de Zhaneiro, në ndeshjen e xhiros së 6-të të kualifikimeve të Amerikës së Jugut për Botërorin 2026. Fillimi i ndeshjes u vonua me gjysmë ore për shkak të një konflikti. mes tifozëve dhe policisë në tribunat e stadiumit Maracana. Derisa situata në tribuna u vu nën kontroll, kombëtarja e Argjentinës u tërhoq në dhomën e zhveshjes.

Kampionët aktualë të botës treguan më shumë në një lojë të vështirë dhe goli i vetëm u shënua në minutën e 63-të. Giovani Lo Celso harkoi nga këndi, dhe Nicolas Otamendi ishte më i larti në kërcim dhe goditi këndin e sipërm të djathtë me një goditje të fuqishme me kokë, duke kaluar portierin e pafuqishëm brazilian Alisson Becker.

Brazili humbi ndeshjen e tretë radhazi

Brazilianët e pritën përfundimin e ndeshjes me dhjetë lojtarë në fushë, pasi në minutën e 82-të, vetëm dhjetë minuta pas hyrjes në lojë, Joelinton u përjashtua me karton të kuq pasi goditi në fytyrë lojtarin kundërshtar Rodrigo de Paul.

Skuadra vendase priti kampionët e botës me shpresën për të thyer serinë e dy humbjeve, por përjetuan një tjetër zhgënjim dhe humbën tre ndeshje kualifikuese radhazi për herë të parë në histori. /Korneri.net

Artikulli paraprakInteri është gati të blindoj Barellan: Rinovimi së shpejti, rroga është për një top lojtar
Artikulli tjetërPrimoz Gliha zyrtarisht nuk është më trajner i Kosovës