Sulmuesi anglez largohet nga Tottenham për 110 milionë. Ai fluturoi në Bavari dhe mund të luajë në Superkupë të shtunën.

Më në fund Harry Kane tha po. Kapiteni anglez largohet nga Tottenham dhe do të jetë qendërsulmuesi i ri i Bayern Munich, i cili do të paguajë rreth 110 milionë euro në arkën angleze (për një lojtar me kontratë që i skadon në vitin2024). Pas hezitimeve të djeshme, golashënuesi më i mirë në historinë e Spurs (280 gola në 435 paraqitje, por pa trofe,) largohet nga klubi i jetës dhe kalon në Bundesligë, prcjell Korneri.net

Sulmuesi ka fluturuar drejt Bavarisë për t’iu nënshtruar testeve mjekësore dhe nëse nuk ka kthesa dhe transferimi finalizohet brenda një kohe të shkurtër, nesër mund të ketë shansin të luajë menjëherë për trofeun e parë në ndeshjen e Superkupës së Gjermanisë kundër Leipzig.

Çështja e Kane u mbajt gjatë gjithë mëngjesit në Angli. Sipas asaj që u raportua nga Sky Sport UK, lojtari fillimisht nuk kishte marrë dritën jeshile nga Tottenham për të shkuar në Munich. Alarmi më pas u qetësua dhe i njëjti burim specifikoi se si mbaruan përplasjet.Sulmuesi anglez po fluturon për në Bavari, marrëveshja tani është afër përfundimit të saj dhe kthesat kanë përfunduar, sipas Daily Mail. Tottenham do të ishte përpjekur të vononte largimin për të marrë kushte më të favorshme, por nuk kishte asgjë për të bërë.

TUCHEL: Mbërritja e tij do të ishte e rëndësishme për ne

“Kane? Ende nuk ka asgjë zyrtare. Nuk po flas për lojtarët që nuk janë ende këtu. Ne jemi duke punuar për këtë, nuk është sekret, por derisa të ketë një vendim, nuk mund të them asgjë.” Kështu tha trajneri i Bayern, Thomas Tuchel në konferencën për shtyp në prag të ndeshjes së Superkupës kundër Leipzig. “Kane mund të luajë në mënyra të ndryshme, por ne po mendojmë për Superkupën – shtoi ai – Transferimi i tij do të ishte i rëndësishëm për ne”. /Korneri.net

Artikulli paraprakDaja: 7 titullarë kishin probleme virusi, çfarë ndryshuam në pushim
Artikulli tjetërNjë kthesë e paparë të një transferimi historik në Premier League që dështoi? Liverpool dhe Klopp të tronditur