Përfaqësuesja e basketbollit e Kanadasë fitoi medaljen e bronztë në Kampionatin Botëror.

Në Manila, në luftën për vendin e tretë, kanadezët ishin më të mirë se kombëtarja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në një lojë në të cilën mbrojtjet, sidomos në pjesën e parë, u lanë pas dore. Pas dramës në fund të lojës në të cilën SHBA-të arritën kohën shtesë, rezultati përfundimtar ishte 127:118 për Kanadanë.

Kanadaja u drejtua drejt fitores nga Dillon Brooks me 39 pikë dhe pesë asistime dhe Shai Gilgeous-Alexander me 31 pikë dhe 12 asistime. Në ekipin e SHBA-së spikati Anthony Edwards me 24 pikë. Austin Reeves shtoi një më pak. Ky është kampionati botëror i dytë radhazi ku SHBA nuk ka fituar medalje. Në të fundit, lojtarët gjithmonë të favorizuar zunë vendin e shtatë.

Ndeshja për vendin e tretë u luajt para pak më shumë se 10.500 shikuesve dhe ishte e para e luajtur për medaljen e bronztë që shkoi në kohë shtesë që nga viti 1990. Kanadaja e përdori atë për një medalje historike, të parë në kampionatin botëror.

Një vazhdim spektakolar

Dukej se gjithçka do të zgjidhej në kohën e rregullt pasi Shai Gilgeous-Alexander dhe Dillon Brooks shënuan pikë për t’u larguar nga SHBA në -4 afër fundit. Mikal Bridges më pas bëri një mrekulli të vogël. Ai bëri gjuajtjen e parë të lirë dhe humbi qëllimisht të dytën, e kapi topin pasoi te bashkëlojtari i cili  goditi trepikëshin për 111:111 dhe 0.6 sekonda para fundit.

Trepikëshi fitues i Kelly Olynyk mbeti për statistika. Atë që dështoi në 40 minuta, Kanadaja ia doli më vonë për një triumf të madh dhe medaljen e parë botërore.

Për kujtesë, Serbia dhe Gjermania do të luajnë në finale, e cila fillon nga ora 14:40.

Artikulli paraprakShqipëria gati për finalen e madhe, dy dilema për Sylvinhon
Artikulli tjetërFormacionet zyrtare/ Sylvinho përzgjedh 11 titullarët ndaj Polonisë