Simboli i Romës dhe Italisë, për Pele lojtari më i mirë italian.

“Totti është Pele i Italisë”.  Këto janë fjalët e Édson Arantes do Nascimento Pelé. Francesco Totti sot mbushi 40 vjet, por ende është në fushë, i paprekur, me numrin 10 në shpinë, shënon gola dhe festoon me të tjerët.

Kapiteni dëshiron të jetë më i madhi it ë gjitha kohërave me një fanellë të vetme pasi për 23 vite s aka kaluar nëpër fushat italiane ai ka realizuar 250 gola, por synon edhe më shumë pas ii duhet vetëm edhe 25 gola që të bëhet golashënuesi më i mirë i kampionatit italian. Ai ka kaluar nëpër duart e shumë trajnerëve të njohur, nga Boskov dhe Mazzone, te Zeman, Capello, Garcia e Spalletti.

28 Mars 1993: Kjo ishte data kur atëbotë i riu Totti debutoi në Serie A me Vujadin Boskov në stol. Shtator 1994, ishte data kur Francesco shënoigolin e parë kundër Gogga në fitoren e Romës 3-1, ndërsa trajner ishte Carlo Mazzone. Mirëpo, nga ajo ditë ndryshoi rrënjësisht historia e djaloshit të ri që më vonë transferohet në ikonë, gladiator, hero dhe kapiten i Romës.

 

Totti luajti në 58 ndeshje për Italinë duke shënuar 9 gola, dukë u kujatuar me golat që i shënoi nga penalltia në vitin 2000 ndaj Holandës dhe vitin 2006 ndaj Australisë.

Por, identifikimi i tij është bërë gjithmonë me klubin nga kryeqyteti për të cilin në total ka shënuar 306 gola në 763 ndeshje, apo 250 gola në Serie A në 605 ndeshje.

Ky është kapiteni, ky është lojtari më i adhuruar në Romë, dhe Itali, kurse ka respect të jashtëzakonshëm edhe në tërë botë.

 

Urime ditëlindjen kapiten.

 

Artikulli paraprakConte dhe 140 milionët e shpërdoruara
Artikulli tjetërGjyqtarët e javës së shtatë në Vala Superligë