Sonte në mbrëmje starton futbolli i vërtetë edhe në Itali, teksa në “Olimpico” do të luhet finalja ndërmjet Juventusit dhe Lazios për Superkupën e Italisë. Tre janë precendetët e përballjes mes tyre më parë në finalen e këtij kompeticioni, në 1998 triumfonte Lazio, ndërkohë që 2013 dhe 2015 ka fituar Juventusi.

Allegri kërkon një sukses për të harruar mbrëmjen e hidhur të Cardiff-it. Lazio nuk fiton ndaj bardhezinjve prej 14 ndeshjes, suksesi i fundit daton më 29 janar 2013 në gjysmëfinalen e Kupës së Italisë të mbyllur 2-1.

Trajneri i Juventusit Massimiliano Allegri ka treguar dje se në formacionin fillestar e kanë të sigurt postin e titullari vetëm Buffon, Higuain, Dybala dhe Mandzukic, ndërkohë që të tjerët mbeten për t’u zbuluar. Te bardhekaltrit do të mungojë Keita, ndërkohë që sulmi do t’i besohet Immobiles. Strakosha do të jetë nga minuta e parë në një ndeshje që pritet të jetë shumë impenjative për të. Superkupa do të luhet sonte në orën 20:45.

Artikulli paraprakAubameyang i’a bën me dije Milanos: Dua të shkoj, por ata po flenë
Artikulli tjetër“MS” është super edhe pa “N”